TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Ünüvar:

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Ünüvar:
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Ünüvar:
- "Kılıçdaroğlu, acil sağlık hizmetlerini ücretsiz yapacağını söylüyor. Ben sadece kendilerine 'günaydın' diyorum" - "Bütün bu açıklamalarının altı maalesef dolu değil, boş. Bir ana muhalefet partisi liderine yakışmaz. En azından Türkiye'nin gerçeklerini bilerek, üzerinden geçerek bunları ifade etmesinde yarar vardı"

ADANA (AA) - TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana milletvekili adayı Necdet Ünüvar, siyasi parti liderlerinin seçim öncesi vaatlerinin gerçekten uzak olduğunu belirterek, " Kılıçdaroğlu , acil sağlık hizmetlerini ücretsiz yapacağını söylüyor. Ben sadece kendilerine 'günaydın' diyorum" dedi.

Ünüvar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, liderlerin yaklaşan seçim öncesi açıkladığı vaatleri tebessümle karşıladığını kaydetti.

Parti genel başkanlarının vaatlerini "uçuk kaçık" olarak değerlendiren Ünüvar, şunları söyledi:

"Sayın Kılıçdaroğlu'nun vaatleri, özellikle 1991'deki Sayın Demirel'in vaatlerini andırıyor. Kim, ne verirse onun bir kaç puan fazlasını vadediyor. Sayın Demirel, 'Kim ne verirse 5 fazlası' demişti. Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu da 'Nasıl olsa iktidara gelemeyeceğiz, bunlar bizi bağlamayacak, o halde 1-2 puan oyumuzu arttıralım' şeklinde bir düşünceyle vaatleri verdiği ortaya çıkıyor. Çünkü kendisinin nihai hedefi yüzde 35'i yakalamak. Bugün artık yüzde 35 ile iktidarı yakalama imkanının olmadığını o da biliyor. O halde 'Ben vatandaşa sözü veririm, bir kısım vatandaşı ikna edebilirsem, bir takım bilgilerle kafasını karıştırabilirsem benim için güzel olur' diye düşünüyor galiba. Bin 800 lira veren var ama 5 bin lira veren de var. Sayın Cumhurbaşkanımız çok güzel ifade etti. O zaman vatandaş 5 bin lira verene oyunu versin ama 5 bin lira verenin aldığı oy yüzde 0,2 civarında. Dolayısıyla halkımızın itibar etmeyeceği şeyler var."

Ünüvar, 1991'de vaatlerle iktidara gelen Süleyman Demirel'in bir bürokratı SSK Genel Müdürü yaptığını hatırlatarak, "O zaman büyük bir emeklilik reformu yaptıklarını iddia etmişlerdi. Kadınları 38 yaşında, erkekleri 41 yaşında emekli ettiklerini ifade etmişlerdi ve 1992'de SSK Genel Müdürü olan Sayın Kılıçdaroğlu, kurumu borçsuz almıştı ama 1999'da bıraktığında külliyetli miktarda kurumu borç batağına saplamıştı. Sayın Kılıçdaroğlu, bugün sanki 1992-1999 yılları arasında SSK Genel Müdürlüğü yapanın bir başkası olduğunu ima edercesine bol keseden vaatlerde bulunuyor" diye konuştu.

- "Kılıçdaroğlu  Türkiye 'den bihaber"

Kılıçdaroğlu'nun seçim bildirgesinde ifade ettiği vaatlerin ekonomik büyüklüğünün 300 milyar lira olduğunu aktaran Ünüvar, bir kaç puan alabilmek için bu vaatlerde bulunulduğunu öne sürdü.

CHP 'nin sağlıkla ilgili seçim bildirgesinde iki çelişki yer aldığını dile getiren Ünüvar, şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu, acil sağlık hizmetlerini ücretsiz yapacağını söylüyor. Ben sadece kendilerine 'günaydın' diyorum. Sayın Başbakanımızın dediği gibi, acaba rehber mi koymak lazım. Veyahut da bu seçim bildirgesinde ifade edilen hususlar Amerikalı danışmanlar tarafından yazıldığı için mi bu kadar dünyadan ve Türkiye'den bihaber. Türkiye'de acil sağlık hizmetleri uzun yıllardır ücretsiz. Diğer bir husus, 'Kanser tarama tırlarıyla kanser taraması yapacağız' diyor. Türkiye'de 81 ilimizde Kanser Eğitim ve Tarama Merkezleri (KETEM) var. Çok güzel binalarda, içi teknolojiyle donatılmış ve son derece deneyimli sağlık ekiplerinin kanser eğitim ve tarama faaliyetlerini yaptığı KETEM'ler var. Ayrıca Sağlık Bakanlığı 3-5 ay önce mobil KETEM'ler kuracağını açıkladı. Bu projeden de galiba haberleri yok. Şu anda faaliyette olan hususları 'Biz yapacağız' şeklinde ifade ediyor. Bütün bu açıklamalarının altı maalesef dolu değil, boş. Bir ana muhalefet partisi liderine yakışmaz. En azından Türkiye'nin gerçeklerini bilerek, üzerinden geçerek bunları ifade etmesinde yarar vardı. Sayın Kılıçdaroğlu'nun asgari ücret, emekliye ikramiye dediği hususlarla ilgili maalesef kaynağı ve nasıl yapacağı belli değil. Halkımız bunlara çok itibar etmiyor."

Sağlıkta memnuniyetin arttığını kaydeden Ünüvar, halkın artık herhangi bir ücret vermeksizin ambulanslardan, diyaliz hizmetlerinden ve hava ambulanslarından faydalanabildiğini belirtti. 

- "CHP'nin oyu son anketlerde yüzde 25 civarında"

Halkın, sağlık alanındaki gelişimi bildiğini dile getiren Ünüvar, "Halk bunu bildiği için AK Parti hala yüzde 50'ler bandında. Başbakanımız, 'Benim yüzde 35 iddiam olsa bugün siyaseti bırakırım' dedi ama Kılıçdaroğlu yüzde 35'i yakalasa herhalde çok sevinecek. Ama yüzde 35'i yakalayabileceği kanaatinde değilim. Çünkü en son anketlerde yüzde 25 civarında bir oyu ortaya çıkıyor" şeklinde konuştu.