Tek istekleri hatırlanmak

Tek istekleri hatırlanmak
Tek istekleri hatırlanmak
- Adana'da kimi çocuklarına yük olmamak, kimi ise yalnız kalmamak için huzurevine yerleşen kadınların Anneler Günü'nde ortak isteği, çocuklarını görmek veya seslerini duymak - Huzurevi sakinlerinden Lütfiye Görgü: - ''Tüm anneler çocukları tarafından hatırlanmak ister. Anneler Günü'nde de olsa, onların beni ziyaret etmesini, gelemiyorlarsa da bir telefon etmelerini bekliyorum'' - Şükrüye Karaoğlan: - ''Kızlar belki arar ama oğlanlar hiç arayıp sormuyor''

ADANA (AA) - HAKAN ŞAHİN - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Adana Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde hayatını sürdüren anneler, Anneler Günü'nde unutulmamak ve sevgiyle hatırlanmak istiyor. 

Huzurevinde yaşayan kadınlardan bazıları kitap , gazete okuyarak, bazısı da gezerek vakit geçiriyor. Kimi çocuklarına yük olmamak, kimi ise yalnız kalmamak için huzurevini tercih eden 109 kadın, Anneler Günü'nde ziyaretçilerin yolunu gözlüyor. 

En çok çocuklarını ve torunlarını bekleyen kadınların ortak isteği, özel günlerde de olsa hatırlanmak ve çocuklarının sesini duymak.

- ''Anneler, her zaman çocuklarını yanında ister''

Huzurevi sakinlerinden Lütfiye Görgü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 oğlu olduğunu, her zaman çocuklarını yanında görmek istediğini söyledi.

Yaklaşık 8 yıldır huzurevinde kaldığını, buradaki hayatının gayet güzel geçtiğini aktaran Görgü, ''Aslında annelerin günü olmaz. Anneler, her zaman çocuklarını yanında ister. Ben de bazen çocuklarımı çok özlüyorum. Tüm anneler, çocukları tarafından hatırlanmak ister. Anneler Günü'nde de olsa onların beni ziyaret etmesini, gelemiyorlarsa da bir telefon etmelerini bekliyorum'' diye konuştu.

Ayten Okuyucu ise annelerin, Anneler Günü'nde evlatlarından hediye değil, sadece sevgi ve saygı beklediğini belirtti.

Çocuklarını özlediğinde, onların fotoğraflarına bakarak hasret giderdiğini anlatan Okuyucu, ''Anneler Günü'nde çocuklarımın bir telefonla da olsa 'Canım anneciğim' demesi beni çok mutlu edecek. Her yıl arıyorlar bu sefer de arayacaklarını düşünüyorum'' dedi.

- "Kızlar belki arar ama oğlanlar hiç arayıp sormuyor''

Şükrüye Karaoğlan ise 5 çocuğu olduğunu, çocuklarından uzun süredir haber alamadığını ve onları çok merak ettiğini belirtti.

''Seslerini duymak, haberlerini almak, iyi veya kötü olduklarını öğrenmek beni mutlu edecek'' diyen Karaoğlan, ''Fakat gelmiyorlar, aramıyorlar. Kızlar belki arar ama oğlanlar hiç arayıp sormuyor. Belki Anneler Günü'nde büyük kız ile küçük olan belki arar ama ortanca olan para vermeyi kestiğim için beni hiç aramıyor'' şeklinde konuştu.