Temeli atılan Devlet Bahçeli Köprüsü'yle ilgili tartışmalar

Temeli atılan Devlet Bahçeli Köprüsü'yle ilgili tartışmalar
Temeli atılan Devlet Bahçeli Köprüsü'yle ilgili tartışmalar
- Adana Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Bekaroğlu: "Yapılan ihale içerisinde uygulama projesinin yapımını biz yükleniciye verdik. İhaleyi alan yüklenici, bu uygulama projesini yapıp bize verecek. Biz inceleyip kontrol edeceğiz ve yaptığımız bu projeyi de DSİ'ye onaylatacağız. Hepsi kanun ve mevzuata uygundur"

ADANA (AA) - Adana'da temeli atılan Devlet Bahçeli Köprüsü'nün onaylı uygulama projesi bulunmadan ön projeyle ihale edilmesine dair iddialara ilişkin, söz konusu uygulamanın kamuda alışılmış bir durum olduğu öne sürüldü.

Adana Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, iki yıldır "Adana Büyükşehir Belediyesinin büyük, vizyonel bir projesi, çalışması yok" söylemlerinde bulunanların, söz konusu projenin temeli atılır atılmaz bir "hazımsızlıkla" köprünün projesi bulunmadığına dair iddiaları öne sürdükleri belirtilerek, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün siyasi rakiplerinin de bu iddiaların ulusal basın organlarında yer almasını sağlayarak, "karalama kampanyasının" Türkiye'ye yayılması için faaliyette bulundukları iddia edildi.

Açıklamada görüşüne yer verilen Adana Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Ragıp Bekaroğlu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı meslek odalarının dün basın toplantısı düzenleyerek, köprü hakkında dile getirilen iddialara ilişkin açıklama yapmak zorunda kaldığını belirterek, söz konusu köprünün avan, yani ön projesini yaptıklarını, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve DSİ 6. Bölge Müdürlüğünün projeye onay verdiğini kaydetti.

Köprü hakkında avan proje üzerinden ihaleye çıktıklarını belirten Bekaroğlu, şunları bildirdi:

"Yaptığımız tüm işler, ilgili İhale Kanunu'na uygun. Hiçbir eksiğimiz yok. Yapılan ihale içerisinde uygulama projesinin yapımını biz yükleniciye verdik. İhaleyi alan yüklenici, bu uygulama projesini yapıp bize verecek. Biz inceleyip kontrol edeceğiz ve yaptığımız bu projeyi de DSİ'ye onaylatacağız. Hepsi kanun ve mevzuata uygundur. Kamu İhale Kurumuna yapılan ihaleyle ilgili bir itiraz var. İlgili kurum, yapılan itirazı değerlendirip sonuca bağlayacak."

Ragıp Bekaroğlu, kamuda avam proje ile ihaleye çıkılmasının alışılmış bir uygulama olduğunu da ifade etti.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Seyhan Nehri üzerine yaptırılacak köprünün temeli, 30 Mart'ta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de katıldığı törende atılmıştı.

Köprü hakkında TMMOB üyesi bazı oda başkanları dün düzenledikleri basın toplantısında, köprünün onaylı uygulama projesi bulunmadığını öne sürmüşlerdi.