Tepebağ Höyüğü kazıları

Tepebağ Höyüğü kazıları
Tepebağ Höyüğü kazıları
ADANA (AA) - Adana'da Tepebağ Höyük Kazısının tamamlanmasıyla kentin tarih ve arkeolojisinin yeniden şekilleneceği bildirildi.Çukurova...

ADANA (AA) - Adana'da Tepebağ Höyük Kazısının tamamlanmasıyla kentin tarih ve arkeolojisinin yeniden şekilleneceği bildirildi.

Çukurova Üniversitesi'nden (ÇÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre, Adana Halk Kültür Evi'nde gerçekleştirilen konferanslar dizisi kapsamında ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Fatma Şahin, "Adana Tepebağ Höyük Kazısı" konulu sunum yaptı.

Şahin, son yıllarda kimliklerini kanıtlama çabası içine girmiş bazı Avrupa kentlerinde kentsel arkeoloji çalışmalarının hız kazandığını, "Urban Archaeology" olarak adlandırılan bu kavramın, bir kentin kökeni ve daha eski dönemlerini aydınlatmasına yönelik bilimsel bir çalışma olduğunu belirtti.

Adana'nın tarih ve arkeolojisini ortaya koymanın bu anlamda büyük önem taşıdığına dikkat çeken Şahin, kent merkezinde yer alan Tepebağ Höyüğünün bu tür araştırmalar için ideal bir başlangıç olduğunu kaydetti.

Tepebağ Höyük Kazısının tamamlanmasıyla kentin tarih ve arkeolojisinin yeniden şekilleneceği ifade eden Şahin, şunları belirtti:

"Höyükte şimdiye kadar yapılan çalışmalarda yüzeyden yaklaşık 5 metre derinliğe kadar inilmiş ve bu çalışmalarda 6 kültür tabakası saptanmıştır. Buna göre inilen derinlikte, günümüzden yaklaşık 3 bin 500 yıl öncesine yani Geç Tunç Çağı'na kadar kesintisiz iskanın olduğu anlaşılıyor. Gerek Osmanlı, Ortaçağ, Bizans, Roma, Hellenistik, Demir Çağ ve Geç Tunç Çağ'larına ait tabakalarda her dönemin sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yaşamına ışık tutan mimarinin yanı sıra önemli parçalar ele geçirildi. Titizlikle sürdürülen kazıların devam etmesi halinde, bundan sonra kazılması planlanan 10 metre dolgudan elde edilecek bulguların Adana ve Çukurova Bölgesi'nin tarihinin yeniden yazılmasına katkıda bulunacağı aşikardır."