Terör saldırılarına tepkiler

Terör saldırılarına tepkiler
Terör saldırılarına tepkiler
- Saldırılar, Adana, Hatay, Mersin ve Osmaniye'de protesto edildi

ADANA (AA) - Son günlerde yaşanan terör saldırıları, Adana, Hatay, Mersin ve Osmaniye'de protesto edildi.

Adana Adliyesi önünde toplanan vatandaşlar, PKK aleyhine slogan attı. Grup, daha sonra Atatürk Caddesi'nden İstasyon Meydanı'na yürüdü.

Yoldan geçen vatandaşlar ile sürücüler, alkış ve korna çalarak gruba destek verdi.

Meydanda toplanan grup, burada bir süre PKK ve yaşanan terör olayları aleyhine slogan attı. Şehitler için okunan dua ve yapılan konuşmaların ardından grup, İstiklal Marşı okuyarak dağıldı.

- Hatay

 Hatay Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, Hakkari'nin Dağlıca bölgesi ve Iğdır'daki terör saldırılarını protesto ederek "Şehide Saygı, Teröre Lanet" yürüyüşü düzenledi.

Antakya Vali Ürgen Parkı'nda toplanan grup ellerinde Türk bayrakları ve slogan atarak Atatürk, Cumhuriyet ve Fatih Caddesi güzergahından Hatay Ülkü Ocakları Binası önüne kadar yürüdü. Burada şehitler için Kur'an-ı Kerim okuldu.

Grup, İstiklal Marşı'nı okuyup olaysız dağıldı.

Yayladağı ve Dörtyol ilçelerinde de saldırılar protesto edildi.

- Osmaniye

Osmaniye Ülkü Ocakları önünde toplanan grup, slogan atarak çarşı merkezine yürüdü. Devlet Bahçeli Meydanı'nda sonra eren yürüyüşe katılan kalabalık, olaysız dağıldı.

Kadirli ilçesinde de öğretmenevi önünde toplanan grup, "Kahrolsun PKK", "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Askere, polise kalkan eller kırılsın" şeklinde slogan atarak, Kadirli Şehitliği'ne kadar yürüdü.

Grup, Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından Hakkari'deki saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Harun Saltalı'nın baba evine gelip, buradan dağıldı. 

- Mersin

 Mersin Ülkü Ocakları önünde toplanan grup, slogan atarak Cumhuriyet Alanı'na kadar yürüdü. Burada yapılan konuşmalar ve şehitler için dua okunmasının ardından grup dağılmaya başladı.

Dağılım sırasında yakınlardaki HPD Mersin İl Teşkilatı'na yönelen bazı kişiler, binaya girerek çeşitli eşyalara ve camlara zarar verdi. Gruptan bazıları da partinin tabelasını indirdi. Çevik kuvvet ekiplerinin müdahale ettiği grup daha sonra dağıldı.

Bu arada, kentin çeşitli yerlerinde gösteri düzenleyen grup, bulundukları yerlerde trafiği kapattı, HDP'ye ait bazı bürolara zarar vermeye çalıştı. 

Öte yandan, Erdemli ilçesi Kargıpınarı Mahallesi'nde dün akşam gerçekleşen gösteri sırasında yaralanan Bahadırhan Okçu (19), kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Okçu'nun, ateşli silah yaralanmasına bağlı yaşamını yitirdiği öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Mersin merkezde ve bazı ilçelerde grupların eylemi sürüyor.