Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Atalay:

Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Atalay:
Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Atalay:
- "Zonguldak'ta kutlayacağımız 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, sıkıntılarımızın giderilmesini isteyeceğiz"

ADANA (AA) - Türk- İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay, Zonguldak'ta kutlayacakları 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, sıkıntılarının giderilmesini talep edeceklerini bildirdi.

Atalay, AA muhabirine, Türk-İş Başkanlar Kurulu'nda alınan kararla 1 Mayıs'ın Zonguldak'ta kutlanacağını hatırlattı.

Zonguldak halkının ve kitle örgütlerinin talebi üzerine bu kararı aldıklarını vurgulayan Atalay, şunları söyledi:

''Özellikle Soma ve Ermenek'teki kazaların ardından bir madenin olduğu yerde 1 Mayıs'ı yapmayı düşündük. Sendika ve kitle örgütlerinin talepleri de bu yönde gelince, Zonguldak'ta yapmaya karar verdik. Zonguldak'ta kutlayacağımız 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, sıkıntılarımızın giderilmesini isteyeceğiz. Vergi ile ilgili sıkıntılarımız var. Ocak ayında 2 bin lira alan bir işçi, aralık ayında bin 700 alıyor. Vergi dilimleri bizi sıkıntıya sokuyor. O problemin ortadan kalkmasını talep edeceğiz. Geçen hafta mecliste, özellikle iş kazaları ve iş cinayetlerinin olmaması doğrultusunda bazı maddeler geçti.''

Atalay, Zonguldak'taki 1 Mayıs kutlamalarında, işçinin, çalışanların dar ve sabit gelirlinin problemlerini meydanlardan kamuoyuna ve ülkeyi yönetenlere anlatarak, onlara çözüm bulunmasını isteyeceklerini söyledi.

- Kamu işçisine yüzde 15 zam talebi

Atalay, Türk-İş olarak toplu sözleşme masasında kamu işçisi için hükumetten yıllık yüzde 15 zam talep edeceklerini belirtti.

Konfederasyonlarına bağlı 176 bin işçiden 100 bininin 1 Ocak'ta, 76 bininin ise 1 Mart'ta işe başladığını ifade eden Atalay, ''Toplu sözleşme süreci devam ediyor. Sayın Başbakanımızı ziyaret ettik. Kamu sözleşmelerinin bir an evvel bitmesini talep ettik. Türk-İş'in resmi teklifini hazırladık, arkadaşlarımız gönderdi. Hükumetten yıllık yüzde 15 zam talep edeceğiz. Sözleşmenin 7 Haziran'dan önce bitmesini istiyoruz'' diye konuştu.