Türk Kızılayı'nın kuruluşunun 147. yıl dönümü

Türk Kızılayı'nın kuruluşunun 147. yıl dönümü
Türk Kızılayı'nın kuruluşunun 147. yıl dönümü
- Adana şubesi tarafından "İyilik Yürüyüşü" düzenlendi

ADANA (AA) - Türk Kızılayı Adana Şubesi tarafından, kurumlarının kuruluşunun 147. yıl dönümü dolayısıyla "İyilik Yürüyüşü" düzenlendi.

Vali Mustafa Büyük, Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, öğrenciler ve vatandaşlar Uğur Mumcu Meydanı'nda bir araya geldi. Grup, buradan Atatürk Parkı içerisindeki 75. Yıl Sanat Galerisi'ne yürüdü.

Burada konuşma yapan Vali Büyük, güzel ve hayırlı bir faaliyeti hep beraber gerçekleştirdiklerini söyledi.

Büyük, bütün dünyanın Türk Kızılayı'nın bildiğini ve tanıdığını aktararak, şöyle konuştu:

"Ne zaman bir sıkıntı, problem, afet varsa, yardım yapılması gereken bir durum varsa orada ilk olarak ortaya çıkan kuruluş Türk Kızılayı oluyor. Bu kurumumuzla ne kadar iftihar etsek, gurur duysak azdır. Toplumun her kesiminin gönül rahatlığıyla yapacağı iyiliklerde aracı olarak Türk Kızılayı'nı kullanması gerçekten çok faydalı olacaktır. Başarılı hizmetlerinin devamını diliyorum." 

Büyükşehir Belediye Başkan vekili Ramazan Akyürek de Türk Kızılayı'nın bir yardım kuruluşu olduğunu ve sadece Türkiye 'de değil dünyada insanlığın yardımına koştuğunu dile getirdi.

Akyürek, Türk Kızılayı'nın sadece doğal afetlerde değil normal yaşamda da kan toplayarak ve bazı sağlık hizmetleri sunarak Türk toplumunun ihtiyacı olan hizmetleri ürettiğini kaydetti.

Ramazan Saygılı ise kurumlarının 147 yıldır "İyilik Yürüyüşü"nü sürdürdüğünü belirtti.

Türkiye'de ilk kez böyle bir etkinlikle farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Saygılı, "Doğal afetlerde, selde, depremde Kızılay hemen yanınızda. Sağlıkta, kanda, kök hücrede yanı başınızda. Bugün bir iyilik yapmak istiyorsak tüm dostlarımızı kan vermeye davet ediyorum" diye konuştu.  

Kan bağışçılarına plaket sunulan etkinliğe, Adana Cumhuriyet Başsavıcısı Ali Yeldan ile CHP 'den 25. dönem milletvekili seçilen Zülfikar İnönü Tümer'de katıldı.