"Türk ürünlerinin imajı kuvvetlendirilecek"

"Türk ürünlerinin imajı kuvvetlendirilecek"
"Türk ürünlerinin imajı kuvvetlendirilecek"
- Ekonomi Bakanlığı ile TİM işbirliğinde, Türkiye'nin özellikle 2023 ihracat hedeflerine ulaşabilmesi için Türkiye algısı ve Türk ürünleri imajını kuvvetlendirmeye dönük çalışma yapılacak - TİM Başkanı Büyükekşi: "Sadece tüketim mallarında katma değeri yüzde 10 yükseltebilsek en az 15-20 milyar dolar, yüzde 20 yükseltebilsek 30-40 milyar dolarlık ilave ihracat geliri elde edebilmek mümkün"

ADANA (AA) - ÖMER FANSA - Türkiye 'nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşabilmesi için Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğinde, Türkiye ve Türk ürünleri algısını ve imajını kuvvetlendirme çalışması yapılacak.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, AA muhabirine, geçen yıl eylülde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın himayesinde "Türkiye Markası Programı" gerçekleştirdiklerini, TURKEY, "Discover the Potential" sloganı ve logosunun dünyaya lansmanını yaptıklarını anımsattı.

Bu yıl Ekonomi Bakanlığı ile Türkiye ve dünyada bu logo ve markanın tanıtımını yapmayı planladıklarını ifade eden Büyükekşi, Türkiye'nin özellikle 2023 ihracat hedeflerine ulaşabilmesi için Türkiye algısı ve Türk ürünlerinin imajını kuvvetlendirmeye dönük çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

Türkiye'nin hikayesinin binlerce yıla dayandığını, bu hikayenin, ülkenin özellikle katma değeri yükselen ürünlerini pazarlayabilmesine yardımcı olacağını anlatan Büyükekşi, şunları söyledi:

"Türkiye'nin imajını arttırarak, ihracatçımızın mallarını nasıl daha yüksek fiyata yurtdışına satabiliriz, bunun çalışmasını yapacağız. Hedef, Türk ürünlerinin yurtdışında imajını güçlendirerek, daha fazla katma değerli hale gelmesine katkıda bulunmak ve hikayemizi anlatmak. Sadece tüketim mallarında katma değeri yüzde 10 yükseltebilsek en az 15-20 milyar dolar, yüzde 20 yükseltebilsek 30-40 milyar dolarlık ilave ihracat geliri elde edebilmek mümkün. Çünkü bir yandan hizmet ihracatı diğer yandan mal ihracatı, Türkiye'nin hikayesini yurtdışında anlatabilmekle son derece doğru orantılı."

- "Çin ile rekabet etmiyoruz"

Büyükekşi, Türkiye'nin artık 'Benim malım çok kaliteli fakat üretim fiyatları Çin ile rekabet ediyor' söyleminden vazgeçmesi gerektiğini belirterek, "Hayır biz, Çin ile kesinlikle rekabet etmiyoruz. Türk malının kendine has özellikleri, kendine has kalitesi var. Türk malı, Çin malından daha pahalı, kalitesi daha yüksek" dedi.

Türkiye'nin ihracatının yüzde 50'ye yakınının Avrupa'ya yapıldığını aktaran Büyükekşi, "Kalitesi kabul edilebilir, fiyatı rekabet edebilir ama ürünlerimizin fiyatının bundan sonra hiçbir şekilde yerlerde sürünmesini arzu etmiyoruz. O yüzden ülke imajımızın daha yukarılara çıkmasının, Türk malı algısıyla mümkün olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Büyükekşi, "Türkiye Markası Programı" için halihazırda bütçe çalışmaları yapıldığını, uygulama takvimin en kısa zamanda başlayacağını sözlerine ekledi.