Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu:

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu:
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu:
"Devletiyle, milletiyle bölünmez bütünlüğün sağlanması hamasetle olmaz, çalışmakla olur, milleti ortak bir paydada buluşturmakla olur. İşte bu payda hukukun üstünlüğüdür, adalettir''

ADANA (AA) - Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, devletiyle, milletiyle bölünmez bütünlüğün sağlanmasının hamasetle değil, çalışmakla, milleti ortak paydada buluşturmakla olacağını belirterek, ''İşte bu payda hukukun üstünlüğüdür, adalettir'' dedi. 

Feyzioğlu, Adana Barosunca meslekte 40, 50 ve 60. yılını dolduranlara plaket verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, baroların ve avukatların üzerlerine düşen görevin daha da arttığını söyledi. 

Barolar Birliği ve baroların, Türkiye için bugün  daha fazla önem arz eden zorlu bir mücadelenin tam ortasında olduğunu dile getiren Feyzioğlu, "Bu mücadele, duygusal bir kırılmanın eşiğine getirilmiş olan Türkiye'yi bir arada tutma mücadelesidir. Devletiyle, milletiyle bölünmez bütünlüğün sağlanması hamasetle olmaz, çalışmakla olur, milleti ortak bir paydada buluşturmakla olur. İşte bu payda hukukun üstünlüğüdür, adalettir. Adaletli bir düzende iştir, aştır. 77 milyonu bir büyük 'biz' olarak aynı paydada buluşturmayı başarmaktır" diye konuştu.

Avukatların sorumluluğunun çok daha fazla olduğunu savunan Feyzioğlu,  şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Belki de Türkiye Cumhuriyeti tarihinde avukatların omuzlarına hiç bu kadar ağır bir yük yüklenmemişti. Şanslıyız, bu yükün nasıl taşınacağını bize öğreten büyüklerimiz var. Şanslıyız çünkü bugünlerin tarihini kitaplardan, birkaç nesil sonra insanlar okurken sizler 'bu tarihi biz birlikte yazdık' diyebileceksiniz. Tarihi kitaptan okuyanlardan da olabilirdik. Ama biz tarihi yazanlardan olmak istiyoruz. Önemli bir mesleğin mensuplarıyla bir arada olmaktan ve sizinle omuz omuza yürüyor olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyorum."

Konuşmaların ardından, avukatlık mesleğinde 40, 50 ve 60. yılını dolduranlara plaket verildi.