Türkiye Diyanet Vakfı'ndan vekaletle kurban kesim organizasyonu

Türkiye Diyanet Vakfı'ndan vekaletle kurban kesim organizasyonu
Türkiye Diyanet Vakfı'ndan vekaletle kurban kesim organizasyonu
- TDV Genel Müdürü Palakoğlu: - ''TDV 2014 yılında kurban vekalet sayısı 2013 yılına göre toplamda yüzde 52 artışla 135 bin 394 oldu'' - ''2015 yılı Vekaletle Kurban Kesim Programı kapsamında 200 bin hisse hedefliyoruz''

ADANA (AA) -  Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü İsmail Palakoğlu geçen yıl kurban vekalet sayısının 2013 yılına göre yüzde 52 artışla 135 bin 394 olduğunu söyledi.

Palakoğlu, TDV'nin Ramazanoğlu Cami Konferans Salonu'nda düzenlenen Vekaletle Kurban Kesim Programı'nda yurtiçinde ve yurtdışındaki vatandaşlardan, kurbanlarını vekalet yoluyla kestirmek isteyenlere yardımcı olmak amacıyla 1993 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığı ile programlar düzenlediklerini belirtti.

Geçen yıl Adana, Niğde, Osmaniye, Hatay ve Mersin'de yapılan kurban bağışlarında da önemli artışlar olduğunu aktaran Palakoğlu, şunları ifade etti:

''Bugüne kadar toplam 686 bin 920 hisse kurbanın kesim ve dağıtımını gerçekleştirdik. 2014 yılında kurban vekalet sayısı 2013 yılına göre toplamda yüzde 52 artışla 135 bin 394 oldu. 2014 yılında yurtiçinde 174 merkezde, yurtdışında ise 69 ülkenin 557 bölgesinde kesim ve dağıtım işlemi gerçekleştirdik. Bu yıl da milletimizin gönülden emanetlerini mazlum coğrafyalara ulaştırmak için vekaletle kurban kesim programı düzenledik. 2015 yılı Vekaletle Kurban Kesim Programı kapsamında 200 bin hisse hedefliyoruz. Bu yıl yurtiçinde 188 il ve ilçe merkezinde, yurtdışında ise 103 ülkenin 503 bölgesinde görevli ve gönüllüler nezaretinde kesim ve dağıtım yapacağız.''

Palakoğlu, Vekaletle Kurban Kesim Programı'nın Türkiye'de müftülükler, yurtdışında ise büyükelçilikler, müşavirlikler, ataşelikler, koordinatörlükler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve ilgili ülkelerdeki dini idareler ve partner kuruluşlar ile işbirliği içerisinde yapıldığını dile getirdi.

Kesilen kurbanların yurtiçinde, ihtiyaç sahiplerine, Kur'an kurslarına ve öğrenci yurtlarına dağıtıldığını aktaran Palakoğlu, ''Yurtdışında kesilen kurbanlar ise öncelikle açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu Afrika 'dan Orta Asya'ya, Balkanlar'dan Kafkasya'ya, Uzakdoğudan Latin Amerika 'ya kadar uzanan coğrafyalardaki kardeşlerimize dağıtılmaktadır'' diye konuştu.

Palakoğlu, bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini yurtiçinde 625 TL, yurtdışında da 450 TL olarak belirlediklerini sözlerine ekledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sosyal Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanı Abdurrahman Han'ın da "kurban ibadetinin önemi"ni anlattığı programa Adana, Niğde, Osmaniye, Hatay, Mersin il ve ilçe müftüleri, vaizler ve din görevlileri katıldı.