Türkiye İnovasyon Haftası Adana etkinlikleri

Türkiye İnovasyon Haftası Adana etkinlikleri
Türkiye İnovasyon Haftası Adana etkinlikleri
- Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Tasarım Direktörü Akan: "Eğer probleminiz doğru değilse bulduğunuz çözümün hiç bir önemi yok. Dolayısıyla mesele sadece çözümü bulmak değil, problemi doğru tanımak"

ADANA (AA) - Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Tasarım Direktörü Erdem Akan, "Eğer probleminiz doğru değilse, bulduğunuz çözümün hiç bir önemi yok. Dolayısıyla mesele sadece çözümü bulmak değil, problemi doğru tanımak" dedi.

Adana'da düzenlenen "Türkiye İnovasyon Haftası" etkinliklerinin ikinci günündeki panelde, yaptığı tasarımlar hakkında katılımcılara bilgi veren Akan, tasarımlarını "İkonik olmak, kavramsal olmak, lüks kavramı, ürünlerin akıllı olması ve  minimum malzeme kullanarak maksimum fonksiyon sağlamak" şeklindeki beş temel başlık altında yaptığını söyledi.

Modern tasarım eğitimi aldıklarını ancak burada temel bir problem olduğunu ifade eden Akan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunların öğretisi şöyle, bir sorun varsa, bu sorunu parçalara bölersin, her parçasını bir daha parçaya bölersin ve ilgili uzmanlar parçalara bakar, bulunan çözümler toplandığında büyük bir çözüm oluşur. Teknik olarak bu çok güzel ama pratikte bunun işlemediğini görüyoruz. Çünkü günümüzün problemleri, oldukça karmaşık ve disiplinlerin beraber çalışarak çözebileceği sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Firmaların inovasyon kurumlarının ya da birlikteliklerin farklı disiplinlere açık olması ve onlarla beraber çalışması gerekiyor."

Akan, şunları kaydetti:

"Daha önce tasarım ve teknolojik olarak var olan fakat ticari olarak başarı sağlamamış ürünleri sahaya indirmek inovasyondur. Eğer problemi doğru tespit edemediyseniz, bulduğunuz çözümün de hiç bir önemi yok. Dolayısıyla mesele sadece çözümü bulmak değil, problemi doğru tanımak. Bir problemi mimara verdiğiniz zaman bulacağız çözüm başkadır. O problemi bir grafik tasarımcıya verdiğiniz zaman bulacağı çözüm başkadır. O zaman bir yana kayabiliriz. Belki de benim aradığım problemin çözümü yan kreatif alanlarda olabilir."