Türkiye'de orman varlığı artıyor

Türkiye'de orman varlığı artıyor
Türkiye'de orman varlığı artıyor
- Orman Genel Müdürü Üzmez: - "Yılda ortalama 250 milyon fidanın dikildiği Türkiye'de, 12 yılda orman alanı 9 milyon dekar arttı'' -"Ormanlarımızı mutlaka koruyup geliştireceğiz. Bizden sonraki nesillere bu emaneti teslim edeceğiz"

ADANA (AA) - HAKAN ŞAHİN - Türkiye 'de orman varlığının son 12 yılda 9 milyon dekar artarak, 22 milyon hektara yaklaştığı bildirildi.

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son 12 yılda ciddi çalışmalara imza atıldığını vurguladı.

Türkiye'de her yıl milyonlarca fidan dikildiğini aktaran Üzmez, "Yılda ortalama 250 milyon fidanın dikildiği Türkiye'de, 12 yılda orman alanı 9 milyon dekar arttı. Türkiye, orman varlığını artıran dünyadaki ender ülkelerden biri konumuna geldi. Türkiye, ormanlarının kıymetini biliyor, fidan dikerek orman alanlarını artırıyor, mevcut ormanlarını da dış etkenlere karşı koruyor" dedi.

Üzmez, Türkiye'de ormancılık anlayışının değiştiği belirterek, emanet aldıkları ormanları sonraki nesillere teslim etmek istediklerini vurguladı.

Üzmez, ''Bu ormanlar bizim değil, bizden sonraki evlatlarımızın emaneti. Emanet, kendi malından daha önemli ve daha fazla korunması gerekir. Anlayış bu olunca ormanlarımızı mutlaka koruyup, geliştireceğiz'' diye konuştu.

İbadethane, hastane ve okul bahçeleri, yol kenarları gibi birçok bölgenin ağaçlandırıldığını aktaran Üzmez, ormanların, tarım  ve gıda güvenliğinin sigortası olduğunu dile getirdi.

Üzmez, olası yangınlara karşı hazırlıklarını tamamladıklarına dikkati çekerek, orman alanlarının her metrekaresini korumak için mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.

Ormanların, gelecek nesillere aktarılması için vatandaşlara da görev düştüğünü anlatan Üzmez, ''Dikiyoruz, koruyoruz, artırıyoruz fakat bunlar gelecek nesillere aktarılmalı. Bu konuda vatandaşlar da görev almalı. Bu bir zincir. Türkiye'deki her ferdin sorumluluk üstlenmesini bekliyoruz'' dedi.

Türkiye'de, 2012'de 21,7 milyon hektar olan orman varlığının, bu yıl sonu 22 milyon hektara ulaşması hedefleniyor.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  Tarım

  ,

  Okul

  ,

  gıda

  ,

  orman

  ,

  Karşı