Uçağa yetişmek için bomba ihbarı yapan kişiye hapis cezası

Uçağa yetişmek için bomba ihbarı yapan kişiye hapis cezası
Uçağa yetişmek için bomba ihbarı yapan kişiye hapis cezası
- Adana-İstanbul seferini gerçekleştiren uçağa asılsız bomba ihbarı yapan sanığa 2 yıl hapis cezası verildi

ADANA (AA) - Uçağın saatini kaçırınca Adana- İstanbul seferini gerçekleştirecek Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçakla ilgili asılsız bomba ihbarında bulunan sanık, 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Adana 7. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz yargılanan Ergun E. (21) ve avukatı katıldı.

"Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçundan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan sanık savunmasından pişman olduğunu belirterek, "Bilinçli olarak yapmadım. Amacım askeri birliğime zamanında yetişmekti. Disiplin cezası almamak için böyle bir yola başvurdum" ifadelerini kullandı.

Mahkeme, sanığa 2 yıl hapis cezası verirken, indirim uygulamadı. Sanık Ergun E. ise kararın temyizi için başvuracağını söyledi.

Adana Havalimanı'ndan 18 Mart'ta İstanbul'a gidecek uçak, yolcuların alınması sırasında yapılan bomba ihbarı üzerine boşaltılmış, uzman ekiplerin yaklaşık 1 saat süren arama çalışmasının ardından herhangi bulguya rastlanmamıştı.

Olaya ilişkin soruşturmada ihbarı vatani görevini yapmak üzere Bitlis'e giden ve uçağın saatini kaçırdığı belirtilen Ergün E'nin yaptığı tespit edilmişti. Gözaltına alınan zanlı tutuksuz yargılanmaz üzere serbest bırakılmıştı.