"Uluslararası Özel Atık Zirvesi"

"Uluslararası Özel Atık Zirvesi"
"Uluslararası Özel Atık Zirvesi"
- BM Gelişme Programı Tıbbi Atık Projesi Teknik Danışmanı Stringer: - "Hastanelerden çıkan tıbbi atıkların yüzde 75'inin bertaraf edildiğini söyleyebiliriz. Kalan yüzde 25, yanlış yöntemlerle çevreye salınıyor" - Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü: - "Yaşadığımız çevrede ekonomik sebeplerin de etkisiyle, 'Bize maliyetleri olumsuz yansıyor, nasıl olsa belediye ya da ilgili kurumlar bunu görmez' diye hafife alıyorsak, o zaman gerçekten 'insan olmanın erdemlerinin dışına çıkıyoruz' demektir"

ADANA (AA) - BM Gelişme Programı Tıbbi Atık Projesi Teknik Danışmanı Ruth Stringer, hastanelerden çıkan tıbbi atıkların yüzde 75'inin bertaraf edildiğini, geri kalanının yanlış yöntemlerle çevreye salındığını öne sürdü.

Stringer, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığınca kentteki otelde düzenlenen "Uluslararası Özel Atık Zirvesi"nde, dünyada atık yönetimi konusunda yanlış uygulamalar olduğunu, yenilikler için mühendislik çalışmalarının önem taşıdığını söyledi.

Atık bertarafının maliyetli olmadığını, problemlerin çözümü için farklı yöntemler önerildiğini vurgulayan Stringer, şunları kaydetti:

"Hastanelerden çıkan tıbbi atıkların yüzde 75'inin bertaraf edildiğini söyleyebiliriz. Kalan yüzde 25, yanlış yöntemlerle çevreye salınıyor. Bunların insan sağlığına etkisi yadsınamaz. Bunların birçok bertaraf metodu var. Tabii ki doğaya salınımlarının farklı şekilde olması lazım. Dünyada atık bertaraf uygulamalarının yazılı talimatlarda kalmasından ziyade hayata geçirilmesi önemli. Çevreye daha az atıkların salınımında yasaların doğru ellerde uygulanması gerekir."

- Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de korunmaya, şefkate muhtaç dünyada yaşadıklarına dikkati çekti.

Adana'da insan sağlığını olumsuz etkileyen unsurların ortadan kaldırılması için çaba sarf edilmesi gerektiğine dikkati çeken Sözlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaşadığımız çevrede, ekonomik sebeplerin de etkisiyle, 'Bize maliyetleri olumsuz yansıyor, nasıl olsa belediye ya da ilgili kurumlar bunu görmez' diye hafife alıyorsak, o  zaman gerçekten 'insan olmanın erdemlerinin dışına çıkıyoruz' demektir. İnsan, bu çevrede yaşayan en aklı başında, en şerefli ama atık üreten yegane varlık. Bizden başka canlılar, tabiatın döngüsünü bozacak kirlilik yapmıyor. Çevreye birlikte etki ettiğimiz, üreticisi, sanayicisi ya da atıkların yok edilmesi konusunda hassasiyeti olan kurumlarla birliği içinde çalışmalıyız."

Konuşmaların ardından zirve, Türkiye  ve dünyadaki tıbbi atık uygulamaları, özel atıkların yönetimi konularının ele alındığı oturumlarla devam etti.

Yarın sona erecek zirvede tıbbi atık çalıştayı da düzenlenecek.