Üniversite öğrencilerine TKDK destekleri anlatıldı

Üniversite öğrencilerine TKDK destekleri anlatıldı
Üniversite öğrencilerine TKDK destekleri anlatıldı
- Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Nazlı: - ''İyi hazırlanmış projelerin hepsi bizden geçiyor. Türkiye'de yatırım alanında en çok hibeyi kurumumuz veriyor''

 ADANA (AA) - Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Ali Recep Nazlı, Türkiye 'de yatırım alanında en çok hibeyi kurumlarının verdiğini söyledi.

Nazlı, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Akif Kansu toplantı salonundaki konferansta, TKDK'nın yatırımcılara verdiği destekleri anlattı.

TKDK'nın tarım, havancılık, turizm, el sanatları, kültür balıkçılığı, yerel ürünler gibi pek çok alanda yatırım başvurularını desteklediğini aktaran Nazlı, şunları kaydetti:

''Bizim 10 alt tedbirimiz var. Bir kısmı tarımı, bir kısmı da kırsal alanı ilgilendiriyor. Bir bir taraftan tarımı desteklerken diğer taraftan da tarım dışı, turizm, el sanatları gibi sektörlere de destek veriyoruz. Süt hayvancılığını destekliyoruz. Bununla ilgili kurulacak 120 başlık tesislere 1 milyon avroya kadar proje yapıyorsunuz, bunun yüzde 65 kadarını biz veriyoruz. Ayrıca her türlü gümrük vergisinden, harçtan, KDV ve öteki vergilerden muafsınız. Besicilik, tavukçuluk ve et hayvancılığıyla ilgili tesislere de yüzde 65 destek veriyoruz. Yatırımcılarımız, 1 milyon avroya kadar proje yapıp, yüzde 65'ini TKDK'dan alabilir. Bunlar üretimle alakalı desteklerimiz. Ayrıca işleme ve paketleme ile ilgili kısımlara da destek veriyoruz. Süt, et, meyve, sebze ve su ürünleri paketleme ve işleme tesislerine ciddi destek veriyoruz. Yatırımcımız, işlemeyle alakalı tesislere 3 milyon avroya kadar proje yapıp, yüzde 50'sini TKDK'dan alabilir.''

Nazlı, arıcılık, süs bitkileri, el sanatları, kültür balıkçılığı ve yerel ürünlerle ilgili yatırım projelerine de yüzde 50 destek verdiklerini belirtti.

Kurumlarının turizm alanında da yapılan yatırımları desteklediğini ifade eden Nazlı, ''Bu kapsamda 25 odalı butik otelleri, yeme içme tesislerini, restoranları, pastahaneleri, halı sahaları, hobi bahçelerini, yani kırsalda yapılabilecek tüm spor ve turizm aktivitelerini destekliyoruz'' diye konuştu.

Nazlı, yüzde 50 ila 65 hibe desteğinin verileceği çağrı döneminde başvuruların 12 Ocak'ta başlayacağını, 10 Şubat'ta sona ereceğini vurguladı.

Nazlı, konferansa gösterdikleri ilgiden dolayı öğrencilere teşekkür etti.