"Üniversiteli keçiler" embriyo transferiyle çoğalacak

"Üniversiteli keçiler" embriyo transferiyle çoğalacak
"Üniversiteli keçiler" embriyo transferiyle çoğalacak
- Çukurova Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yetiştirilen et tipi Boer keçilerine Kanada'dan getirilecek aynı ırkın saf embriyoları transfer edilecek - Prof. Dr. Koluman: - "Embriyo transferiyle Çukurova'da Güney Afrika kökenli Boer keçisini ıslah edip, yöre yetiştiricisinin et tipi keçi damızlık talebini karşılayacağız" - "Boer keçilerinin et kalitesi, kuzu etiyle eş değerdir hatta yağlılık ve kolesterol konusunda biraz daha avantajlı olduklarını söyleyebilirim"

ADANA (AA) - VOLKAN KAŞİK - Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yetiştirilen ve "dünyanın en iyi etçi ırklarından biri" sayılan Boer keçileri, Kanada'dan getirilecek aynı cinsin saf embriyoları ile çoğaltılacak.

ÇÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi ve Araştırma ve Uygulama Çiftliği Keçi ve Koyun İşletmesi sorumlusu Prof. Dr. Nazan Koluman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiftlikte 500 keçi ve 200 koyun bulunduğunu söyledi.

Üniversite çiftliğinde süt tipi Saanen, Alpin ve et tipi Boer keçilerin yetiştirildiğini anlatan Koluman, çeşitli bilimsel çalışmaların yanı sıra yetiştirilen keçilerin damızlık olarak üreticilere satıldığını ifade etti.

Koluman, dünyanın en iyi etçi ırklarından birisi sayılan Boer keçilerinin  Türkiye 'de ilk kez ÇÜ tarafından geliştirildiğini ve kayıt sisteminde tescil edildiğini belirterek, bu türün kendileri için göz bebeği olduğunu kaydetti.

Üniversitenin çiftliğinde şu an 30 baş Boer ırkı keçi bulunduğunu aktaran Koluman, şöyle konuştu:

"Bu yıl maalesef Boer keçilerimizden doğan oğlakların tamamı erkek oldu. Dişi sayımız sabit kaldı ancak Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Kibar'ın desteğiyle bir araştırma projesi geliştirdik. Bu proje ile Türkiye genelinde talep gören ve üniversitemizin önderlik ettiği et tipi keçi geliştirme çalışmalarını makro projelerle destekleyerek embriyo transferi yapacağız. Kanada'dan embriyo transferiyle Çukurova'da Güney Afrika kökenli Boer keçisini ıslah edip, yöre yetiştiricisinin et tipi keçi damızlık talebini karşılayacağız. Gelecek yıl ise çiftlikteki sayıyı 100'ün üzerine çıkaracağız. Çalışmalarımız başarılı olursa 50-60 saf damızlık keçimiz olacak."

- "Et kalitesi, kuzu etiyle eş değer"

Koluman, daha önce damızlık olarak teke satışlarının olduğunu, çalışmanın başarılı sonuçlanmasıyla gelecek yıldan itibaren ilk kez dişi damızlık hayvan satışlarını gerçekleştirebileceklerini belirterek, "Boer keçisi etçi bir tip, süt verimi fazla değil. Oğlakları beside bir kuzu kadar performans gösterebiliyor. Kuzular kadar yem yiyip onlar kadar canlı ağırlık kazanabiliyor. Ekonomik bir hayvan. Boer keçilerinin et kalitesi, kuzu etiyle eş değerdir hatta yağlılık konusunda biraz daha avantajlı olduklarını söyleyebilirim" diye konuştu.

Bu yıl erkek oğlak sayısının fazla olması dolayısıyla besi çalışması da başlattıklarını dile getiren Koluman, çalışmayı hem kuzularda hem de oğlaklar üzerinde yürüttüklerini kaydetti.

Koluman, bu kapsamda hem kuzuların hem de oğlakların günlük yedikleri yem ve kazandıkları canlı ağırlıklarının karşılaştırılacağını anlatarak, çalışma tamamlandıktan sonra hayvanların kesilerek etlerinin laboratuvarda analiz edileceğini ve tadım testlerine tabi tutulacağını sözlerine ekledi.