Üniversitelilerin insansız hava aracı

Üniversitelilerin insansız hava aracı
Üniversitelilerin insansız hava aracı
- Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi öğrencileri, kargo tipi minyatür insansız hava aracı yaptı - TÜBİTAK ile Hava Harp Okulunun ortaklaşa düzenlediği "Uluslararası Geleceğin İnsansız Hava Araçları Tasarımı Yarışması"na katılacak öğrenciler, birincilik ödülünü hedefliyor

ADANA (AA) - Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi öğrencileri, kargo tipi minyatür insansız hava aracı yaptı.

Makine, elektronik ve endüstri mühendisliği fakültelerinde öğrenim gören 21 öğrenciden oluşan grup, kargo tipi ve tek pervaneli olan uçağın yapımını 8 aylık çalışmayla gerçekleştirdi.

İnsansız hava aracı ile ilgili bilgi veren grup lideri Tarık Adsız, TÜBİTAK ile Hava Harp Okulu'nun ortaklaşa düzenlediği, yarın İstanbul Hazarfen Havaalanı'nda düzenlenecek Uluslararası Geleceğin İnsansız Hava Araçları Tasarımı Yarışması'na katılacaklarını ve birinci olmayı amaçladıklarını söyledi.

Uçaklarının kargo tipi olduğunu ve ana gemi görevi gördüğünü ifade eden Adsız, uçakla ilgili şu bilgileri verdi:

''Uçağımızın görevi, içindeki A4 kağıdı boyutundaki planör uçakları taşıyıp, güvenli bir şekilde istenilen bölgelere bırakmasıdır. İtişini 2 pilli bir elektrik motoru ile sağlayıp, kanat genişliğini ise 1,8 metre olarak tasarladık. Uçağımız, yüksüz 5 kilo ağırlığında. Kargo kapasitesi 2 kilo olup, içine 12 MAV (insansız hava aracı) sığabilmekte. Seyir halindeki hızı saatte 100 kilometre. Hedefimiz yarışmada birinci olarak üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmek.''