Vali Büyük'ten "Adana'nın Geleceği" konulu konferans

Vali Büyük'ten "Adana'nın Geleceği" konulu konferans
Vali Büyük'ten "Adana'nın Geleceği" konulu konferans
- Adana Valisi Büyük, ihaleleri yapılmakta olan Adana, Gaziantep hızlı tren projesinin çok yakında inşaat çalışmalarına başlanacağını söyledi

ADANA (AA) - Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana, Gaziantep Hızlı Tren Projesi'nin ihalelerinin yapılmakta olduğunu ve inşaat çalışmalarına çok yakında başlanacağını söyledi.

Büyük, Çukurova Üniversitesi Ramazanoğlu Konağı Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Adana'nın Geleceği" konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye'nin ulaşım ağı stratejisine değinen Vali Büyük, "Ulaşım ağı ve erişilebilirliğin geliştirilmesi amacıyla İstanbul, Ankara ve İzmir'in dışında Adana, Mersin, Gaziantep boyunca belirlenmiş otoyol, hızlı tren ve hava yolu gibi ulaştırma altyapısıyla metropolleri birbirine bağlamak bu illerin çevresindeki illerle bağ kurabilmesi sağlanmak istenmiştir. Böylelikle ülkemiz açısından en hayati bölgelerden birisi olan Adana'nın merkez alındığı metropol bir bölgesel kalkınmanın merkezi konumuna gelmesi konusunda birçok şey yapılmış ve yapılmaya devam ediyor" diye konuştu. 

Vali Büyük, Adana ile Gaziantep'i bağlayacak Hızlı Tren Projesiyle ilgili, "Hızlı trenle ilgili gelişmeleri de takip ediyorsunuz. İnşallah çok kısa bir sürede hızlı tren ihaleleri yapılıyor. İnşaat çalışmalarına başlanacak" dedi.

Konferansa, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Adana İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari ile Sivil Toplum Örgüt temsilcileri katıldı.