Yaşar Kemal ve Özgecan'ın ismi yaşatılacak

Yaşar Kemal ve Özgecan'ın ismi yaşatılacak
Yaşar Kemal ve Özgecan'ın ismi yaşatılacak
- Çukurova Belediyesi'nin yaptıracağı kültür merkezine Yaşar Kemal'in, bilim merkezine de Özgecan Aslan'ın adı verilecek

ADANA (AA) - Adana'da Çukurova Belediyesi tarafından yaptırılacak kültür merkezine Yaşar Kemal'in, bilim merkezine de Özgecan Aslan'ın adı verilecek.

Belediye meclisinin mart ayı oturumunda, vefat eden Türk edebiyatının büyük ustalarından Yaşar Kemal ve Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın adlarının yaşatılması için adım atıldı.

Belediye Başkanı Soner Çetin, Yaşar Kemal'in adını büyük bir kültür merkezine vermeyi düşündüklerini belirterek, "Keşke yaşarken yaşatabilseydik ama yetişemedik. Önemli olan, insanlığa katkı yapmış isimleri yaşarken yaşatmaktır" dedi.

Özgecan Aslan'ın adını da proje çalışması süren bilim merkezine vereceklerini anlatan Çetin,  MHP 'li meclis üyesi İsmail Hakkı Gözübatı'nın önerisi üzerine, olimpiyat madalyalı boksör Turgut Aytaç'ın adını da bir spor tesisine verebileceklerini söyledi.

Çukurova'nın bereketli topraklarından çıkan Orhan Kemal'in adını, mevcut kültür merkezine verdiklerini, yine Adana'nın yetiştirdiği usta karikatürist Turhan Selçuk'un adının ise sanat okulunda yaşatıldığını hatırlatan Çetin, "Bir romancı, usta bir edebiyatçı olmanın ötesinde insanlığa mal olmuş Yaşar Kemal'i de adına uygun görkemle anacağımızı buradan söylemek isterim. O sadece Çukurova'nın değil, tüm Türkiye 'nin ve hatta insanlığın sesiydi" diye konuştu.

- Özgecan'ın adının verileceği merkeze destek 

Öte yandan, Seyhan Soroptimist Kulübü, Özgecan Aslan'ın adının verileceği bilim merkezinin yapımına katkı sağlamak amacıyla müzayede düzenledi.

Kulüp başkanı Açelya Milli Ulular, tüm insanlığın acısı olan bu olaya kayıtsız kalmadıklarını aktararak, kadına şiddete karşı farkındalık yaratma adına yapılabilecek her şeye katkı sunacaklarını vurguladı.

Ulular, müzayeden elde edilecek gelirinin, bu merkeze bağışlanacağını bildirdi.

Proje koordinatörü Esin Parlak da 11 Mart'ta Adana Sheraton Oteli'ndeki müzayedeye, "kadına şiddete hayır" diyen herkesi beklediklerini kaydetti.