Yeğenini öldürdüğü iddia edilen sanığa müebbet hapis

Yeğenini öldürdüğü iddia edilen sanığa müebbet hapis
Yeğenini öldürdüğü iddia edilen sanığa müebbet hapis
- Adana'da yeğenini uzun namlulu silahla öldürdüğü öne sürülen sanık müebbet hapis cezasına çarptırıldı

ADANA (AA) - Adana'da yeğenini uzun namlulu silahla öldürdüğü iddia edilen sanığa müebbet hapis cezası verildi.

Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Hasan D. (57), öldürülen Mazlum Demir'in (19) babası Şuayip Demir (46) ve amcası Mehmet Demir (44) ile avukatlar katıldı.

Sanık, savunmasında, suçlamaları reddetti. Alacak yüzünden kardeşleriyle aralarında anlaşmazlık bulunduğunu belirten Hasan D, cinayetin işlendiği yere de uzun zamandır gitmediğini ileri sürdü.

Kardeşlerinin, suçu üzerine yıkmaya çalıştığını iddia eden sanık Hasan D, "Olayı duyduktan sonra 3 gün boyunca taziye evindeydim. Bana böyle iftiralar atıldığını duyunca İstanbul'a gittim. Olay yerinin yakınında bulunan kask ve ayakkabılar bana ait. Cinayetten bir gün önce olay yerinde bulunan zeytinliklere gidip çalışmıştım. Bu işle uzaktan yakından ilgim yoktur. Bu yaşlı halimle olay yerinden kaçıp uzaklaşmam mümkün değildir. Ahirette bu suçtan kazançlı çıkacağım" ifadelerini kullandı.

Baba Demir de olayı görmediğini ve sanıktan şikayetçi olmadığını söyledi.

Maktulun kuzeni ve tek görgü tanığı Mehmet Emin Demir ise Mazlum ile sigara içmek için zeytinliklerin arasında bulundukları sırada silah sesi duyduklarını dile getirdi.

Demir, "Mazlum yere düştü, ben yola doğru kaçmaya çalıştım. Ateş kesildikten sonra Mazlum'un yanına gittim ve 'Mazlum vuruldu' diye bağırdım. Arkama baktığımda şalvarlı, poşulu birinin kaçtığını gördüm. Hasan amcaya benziyordu ancak onun olduğundan emin değilim" değerlendirmesinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanık Hasan D'yi "Kasten öldürme" suçundan müebbet, "Öldürmeye teşebbüs, ruhsatsız silah bulundurma ve konut dokunulmazlığını ihlal" suçlarından 16 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Merkez Sarıçam ilçesi İncirlik Mahallesi'nde, 23 Mayıs'ta, iş adamı Şuayip Demir'in oğlu Mazlum Demir, güvenlik kameraları ve alarm sistemiyle korunan, çevresi duvar örülü evinin bahçesinde Kalaşnikof ile öldürülmüştü. Demir'in ailesi ve yakınlarından alınan DNA örnekleri, olayda kullanılan silahın askı kayışındaki ter kalıntısıyla karşılaştırılmış, maktulun İstanbul'daki amcası Hasan D. tutuklanmıştı.