Yerel radyo ve televizyon sahibine telif hakkından tutuklama

Yerel radyo ve televizyon sahibine telif hakkından tutuklama
Yerel radyo ve televizyon sahibine telif hakkından tutuklama
ADANA (AA) - Adana'nın Ceyhan ilçesinde yerel radyo ve tv sahibi, bir şarkının telif hakkını ödemediği iddiasıyla tutuklandı.Ceyhan Gazeteciler...

ADANA (AA) - Adana'nın Ceyhan ilçesinde yerel radyo ve tv sahibi, bir şarkının telif hakkını ödemediği iddiasıyla tutuklandı.

Ceyhan Gazeteciler Cemiyeti de olan Şahin Özer, radyo binasında gazetecilere, Ajda Pekkan'ın bir şarkısının radyoda yayınlanması üzerine Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) tarafından, şarkının telif hakkını ödemediği gerekçesiyle hakkında  suç duyurusunda bulunulduğunu anımsattı.

Hakkında açılan davada hapis cezasına çarptırıldığını belirten Özer, "Ceyhan'da 25 yıldır gazetecilik yapıyorum. Ayrıca radyo ve televizyon kanalı sahibiyim. MÜ-YAP ve MÜYORBİR ile anlaşmam var ancak MESAM'a bağlı sanatçı Ajda Pekkan'ın şarkısı radyomda yayınlandı. Bir ay sonra bana MESAM tarafından dava açıldığını öğrendim. Mahkeme , hakkımda 1 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Üç ay açık cezaevinde yattıktan sonra, denetimli serbestliğe tabi tutularak çıkacağım" dedi.

Açıklamasının ardından adliyeye giden Özer, işlemleri tamamlandıktan sonra Ceyhan Açık Ceza İnfaz Kurumu'na götürüldü.

Bu arada, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, adliye önünde yaptığı basın açıklamasında, cezayı haksız bulduğunu, radyoda yayınlanan şarkı yüzünden tutuklama kararı verilmesinin kendilerini hayrete düşürdüğünü belirtti.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  Mahkeme

  ,

  Ajda Pekkan

  ,

  Ceza

  ,

  radyo

  ,

  suç

  ,

  hapis

  ,

  adliye