Yorgan ustası kardeşler zamana karşı direniyor

Yorgan ustası kardeşler zamana karşı direniyor
Yorgan ustası kardeşler zamana karşı direniyor
ADANA (AA) - Adana'da yorgancılık mesleğini yapan Mehmet ve Yunus Yılmaz, geçen zamana direnerek mesleklerini yapmaya devam ediyor.Mehmet Yılmaz, AA...

ADANA (AA) - Adana'da yorgancılık mesleğini yapan Mehmet ve Yunus Yılmaz, geçen zamana direnerek mesleklerini yapmaya devam ediyor.

Mehmet Yılmaz, AA muhabirine, elde hazırlanan yorganların, daha sağlıklı ve uzun ömürlü olduğunu belirterek, geçmişte el işlemeli yorganların genç kızların çeyizlerinin vazgeçilmezi olduğunu söyledi.

Yunus Yılmaz da yorgan dikiminin sabır ve zarafet gerektirdiğini, iyi bir desenin aynı zamanda iyi bir hayal gücü anlamına geldiğini belirtti.

Mesleklerini yapan insan sayısının azaldığını anlatan Yılmaz, şunları söyledi:

"Öncelikle zor ve zahmetli bir iş yapıyoruz. Yaptığımız iş tamamen el emeği göz nuru. Son dönemlerde hazır yorganlar bizim işimizi daraltsa da halen elde hazırlanan yorganı tercih eden bir kesim var. Bizler, onlar sayesinde mesleğimizi yapabiliyoruz. Artık bu meslekte yeni ustalar yetişmiyor, çırak ve kalfa bulmak bir hayli zorlaştı. Yorgancılık tamamen el becerisine dayalı meslek olduğu için de cazip meslek olmaktan çıktı.''