1. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali

1. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali
1. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali
- Festival Sanat Yönetmeni Oğuz: - "Doğu ve Güneydoğu'nun insanı güzel olan herşeyi izler ve dinler. Kaliteyi de iyi bilir"

ADIYAMAN (AA) - 1. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali, kortej yürüyüşü ile başladı.

Adıyaman Belediyesi ve Adıyaman Filarmoni Orkestrası (AFO) tarafından ilk defa düzenlenen festival, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bando takımının konseriyle başladı.

Mimar Sinan Kültür Parkı'ndan başlayıp, Demokrasi Parkı'nda sona eren yürüyüşün ardından vatandaşlara, Brass dinletisi sunuldu.

Festival Sanat Yönetmeni Özgür Oğuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güneydoğu ve Doğu Anadolu 'daki vatandaşlara klasik müzik dinletmenin sevincini yaşadıklarını söyledi.

Bu festivalin Adıyaman'ı "büyükşehirler ligi"ne taşıyacağını savunan Oğuz, uluslararası çapta başarılı sanatçıların katılımı ile yapılacak organizasyonun Adıyaman'a çok şey katacağına vurgu yaptı.

Doğu ve Güneydoğu'da insanlara klasik müziğin dinlettirdikleri için mutlu olduklarını aktaran Oğuz, "Doğu ve Güneydoğu'nun insanı güzel olan her şeyi izler ve dinler. Kaliteyi de iyi bilir. En güzelini buradaki insanlara sunabilmek için de aylardır süren çalışmanın sonuna geldik" diye konuştu.

Adıyaman'da 6 gün sürecek festivalde, Adıyaman Belediyesi Konservatuarı Türk Halk Müziği Topluluğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu ve solistleri sahne alacak. Piyano yarışmasında dereceye girenler ödüllendirileceği festivalde ayrıca, uluslararası tanınırlığı olan piyanist Alexander Mekaav da sahne alacak.