14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart Tıp Bayramı
14 Mart Tıp Bayramı
- Adıyaman'da 14 Mart Tıp Bayramı programına katılan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Talha, Adıyaman Tabipler Odası yönetim kurulu üyesi bir doktor tarafından üniversiteyi yönetememekle ve parelelci olmakla eleştirildi

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman'da kutlanan 14 Mart Tıp Bayramı programına katılan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Adıyaman Tabip Odası yönetim kurulu üyesi bir doktor tarafından üniversiteyi yönetememekle eleştirildi.

Adıyaman Tabip Odası tarafından bir otelde düzenlenen kutlama programında, söz alan oda yönetim kurulu üyesi Dr. Abuzer Demir. Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü'yü üniversiteyi başaralı şekilde idare edememekle suçladı.

Demir, Adıyaman Üniversitesi'nin irtifa kaybettiğini öne sürerek, üniversitenin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK)'dan teşvik alan hiçbir araştırma görevlisinin bulunmadığını iddia etti.

Tıp Fakültesi'nde tıp doktorundan çok veteriner hekimlerin bulunduğunu ileri süren Demir, "Adıyaman Tıp Fakültesini Veteriner Fakültesine dönüştürseler daha iyi olur. Çünkü öğretim üyelerinin yarısından fazlası veteriner. Ben olsam Tıp Fakültesini Veteriner Fakültesine dönüştürürüm. Yönetimi de hazır. Her üniversitede bazen temel tıpta veterinerler olabiliyor, ama bu Adıyaman'da abartılmış. Birçok bölümün başında veteriner hekim var" ifadelerini kullandı. 

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Gönüllü'nün bir gazeteyi finanse ettiğini iddia eden Demir, "Son zamanlarda sayın rektörüm bir de basın sektörüne girdi. Biliyorsunuz sayın rektörüm üniversitenin başına parelelci kontenjanından geldi. Hükümet ile parelelciler çatışınca şimdi öyle olmadığının ispatı içinde'' dedi.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Talha Gönüllü ise Tıp Fakültesi'ni devraldıklarında birçok sıkıntı ile karşılaştıklarını, hastanenin geldiklerinde ödeneğinin bittiğini ve içeride birçok eksikliğinin bulunduğunu anımsattı.

Hastanelerde en önemli sorunun akademik personel bulmak olduğunu belirten Gönüllü, "Bunun için akademisyen, sağlık çalışanı lazım. Bunları tedarik etmek hem bir zaman isteyen hemde bütçe isteyen işlerdir. Bunlar anlaşılmadığı için genel olarak çoğu zaman anlatma gereği duyduk. Bunu anlaması gerekenler, bildiğini sandığımız kişiler bunu anlamadılar veya anlamazlıktan geldiler" dedi.

Gönüllü, Sağlık Bakanlığı'nın desteğiyle hastaneyi hizmete açtıklarını ifade ederek, sürekli işlerinin engellendiğini, doğru şeyleri söyledikleri zaman kimseyi yanlarında bulamadıklarını ve üniversiteden başarısızlık beklenildiğini savundu.

TÜBİTAK'a sunulan projelere de değinen Gönüllü, "Bizim üniversitemizin internet sitesine bakılsa kaç proje alındığı görülür. Geçen hafta daha en az 20 tane projeye imza attım. Şu birkaç ay içerisinde TUBİTAK'a sunulmuş 60 projemiz var. Geçen yıl 11 proje desteği aldık. Türkiye'de hiçbir üniversitede bu yok'' diye konuştu.

Paralelci olduğuna ilişkin iddialara yönelik Gönüllü, şunları kaydetti:

"Benim parelelle alakam yok kardeşim. Hiçbir zaman aralarına da girmedim, olmadım. Ben herkese yakınım. Dindar bir insanım. Elhamdülillah müslümanım. İnsanlara saygım var. Ateist de olsa dinsiz de olsa hangi dinden olursa olsun insanlara saygı duyarım. Ben güngörmemiş, millet görmemiş insan değilim. Siz gidin kendinizi geliştirin. İnsanlara saygınız olsun."

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise bu tür programlarda eleştirilerin iyi olduğunu, insanların eksikliklerini giderme konusunda çok önemli tespitlerin ortaya çıktığını söyledi.

Adıyaman Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş da eleştirilerle insanların kendilerini geliştirdiğini ve eksiklerin tamamlandığını dile getirdi.