24 Temmuz Basın Bayramı

24 Temmuz Basın Bayramı
24 Temmuz Basın Bayramı
Adıyaman Valisi Demirtaş ve Belediye Başkanı Kutlu, mesaj yayımladı

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ve Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Demirtaş, mesajında, basının, çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu belirtti. 

Meydanın aynı zamanda toplumun bilgilendirilmesi, vatandaşla devlet arasındaki iletişimin sağlanması, kamuoyu oluşturulması gibi önemli görev ve sorumlulukları üslendiğini vurgulayan Demirtaş, şunları kaydetti:

"Basın; meslek ilkeleri, kişilik haklarına saygı çerçevesinde tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve  haber vererek, halkın haber alma hakkını sağlamaktadır. Ayrıca özgürlüklerin ilerlemesi, kamuoyu oluşumunda ve  kamu hizmetlerinin toplum adına denetiminde büyük bir güce sahiptir. Görevini toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir anlayışla yerine getiren özgür basının demokrasinin en etkili ölçülerinden biridir."

- Kutlu'un mesajı

Belediye Başkanı Kutlu ise mesajında 24 Temmuz gününün gazeteciler açısından anlamlı bir gün olduğunu bildirdi.

"Halkın gören gözü, işiten kulağı" olan basının toplumun temel yapı taşlarının başında geldiğini belirten Kutlu, bir ülkede basın mensubunun bulunmaması durumunda o ülkede demokrasiden bahsedilemeyeceğini belirtti.

Basın mensuplarının insanların en önemli ihtiyacı olan haber alma işlevini yerine getirerek, topluma büyük bir yarar sağladığını aktaran Kutlu, "Bizler yerel yönetimler olarak, basına büyük önem veriyoruz. Bizi şehrimizdeki insanlarımıza anlatacak, yaptığımızı halka ulaştıracak yerel basındır. Sadece yapılan değil yapılmayanları da gündeme getirerek, bizlere yön göstermeleri de son derece önemlidir" ifadesini kullandı.