40 yıldır "kılıç sallıyor"

40 yıldır "kılıç sallıyor"
40 yıldır "kılıç sallıyor"
- Türkiye Eskrim Şampiyonası'nda mücadele eden 56 yaşındaki Dizioğlu, çocuğu yaşındaki sporcularla yarışıyor - Dizioğlu: "Gençler kadar hızlı değiliz ama tecrübeliyiz" - "Bu sporu 70- 80 yaşına kadar yapmayı düşünüyorum"

ADIYAMAN (AA) - HAKAN FURKAN -  Türkiye  Eskrim Federasyonu tarafından Adıyaman'da düzenlenen Büyükler Epe Türkiye Şampiyonası'nda mücadele eden 56 yaşındaki adamı Ahmet Dizioğlu, çocuğu yaşındaki sporcularla yarışıyor.

Ankara 'da ticaretle uğraşan Dizioğlu, ortaokuldayken başladığı eskrim sporuna olan ilgisini AA muhabirine anlattı.  

Sporun insan hayatında önemli bir rol oynadığını belirten Dizioğlu, kendisi için de önemli bir yeri olan eskrimle yaklaşık 40 yıldır ilgilendiğini söyledi. Eskrimin avantajları bulunan bir spor branşı olduğunu dile getiren Dizioğlu, insanları psikolojik olarak rahatlatan sporun aynı zamanda dinç tuttuğunu kaydetti. 

Eskrimde tecrübenin önemine değinen Dizioğlu, "Çünkü taktik var ve bunlar da yaşça gelişen şeyler. Gençler kadar hızlı değiliz ama tecrübeliyiz. 80'li yıllarda Türkiye şampiyonu oldum. Çocuklara spor yapmayı, eskrime ilgi duyanlara da bırakmamalarını öneriyorum. Bu sporu 70- 80 yaşına kadar yapmayı düşünüyorum. Bu bir bakıma test, buraya çıkabiliyorsam sağlığımın iyi olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Çocuklukta eskrimle uğraşan pek çok kişinin üniversiteye girince eskrimi bıraktığını anlatan Dizioğlu, sporun sürekli yapılması gerektiğinin altını çizdi.

 

- Hocalık da yapıyor

 

Gençlerle yarışmaktan büyük mutluluk duyduğunu anlatan Dizioğlu, şunları ifade etti:

"Müsabakalarda elensem dahi benim için keyifli. Bir de gençlerin ortamında bulunduğumda çok mutlu oluyorum. Çok güzel bir his bence. Çocuklara örnek oluyoruz. Kızım da eskrim sporuyla ilgileniyor. Ben hocalık da yapıyorum. Ders de veriyorum. Antrenmanlarda çocuklara ders veriyorum. Genelde kendim pek antrenman yapmıyorum. O da bir antrenman. Çocukların ve gençlerin ortamında olmak insana büyük bir keyif ve enerji veriyor. Türkiye çok gelişti. Biz 80'li yıllarda yaparken bunlar çok geriydi. Bizim dönemimizden bugüne ilerleme oldu. Ben bu çocukların derece alacağını düşünüyorum."

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Adıyaman

  ,

  Ankara

  ,

  spor

  ,

  ,

  derece

  ,

  ders

  ,

  Enerji