Adıyaman 2. Kitap Günleri

Adıyaman 2. Kitap Günleri
Adıyaman 2. Kitap Günleri
- Adıyaman Valisi Demirtaş: - "Bütün dünyanın ve birçok kentin imrendiği kültürel mirasa sahibiz. Ancak bu kültürel miras, sanatsal faaliyetlerle taçlandırılmadıkça unutulmaya mahkumdur" - AK Parti Grup Başkanvekili Aydın: - "İslam'ın ilk emri 'oku'dur. Dolayısıyla okumaya o kadar önem veren bir inançtan, gelenekten geliyoruz"

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman'da " Kitap  Günleri" fuarı açıldı.

Valilik ve Adıyaman Belediyesi işbirliğinde 70 yayınevi ve birçok yazarın katılımıyla düzenlenen fuar öncesi kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Adıyaman Kalesi önündeki Sanat Sokağı'nda devam eden etkinlikte halk oyunları ve müzik dinletisi sunuldu. 

Vali Mahmut Demirtaş, açılıştaki konuşmasında, Adıyaman'da kültür ve sanat alanında önemli hizmetlerde bulunduklarını söyledi.

Ülkenin seçkin yayınevleri ve yazarlarıyla, kitapseverleri aynı çatı altında buluşturduklarını ifade eden Demirtaş, "Kültürel alanda yaptığımız bu çalışmaların meyvesini de yakın bir zamanda alacağımıza, kültür ve sanat alanında daha zengin etkinliklere ev sahipliği yapacağımıza inanıyorum. Bütün dünyanın ve birçok kentin imrendiği kültürel mirasa sahibiz. Ancak bu kültürel miras, sanatsal faaliyetlerle taçlandırılmadıkça unutulmaya mahkumdur" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise bu yıl ikincisi düzenlenen kitap fuarının okumaya dikkat çekmek için yapıldığını belirtti.

Kur'an-ı Kerim'in ilk emrinin "oku" olduğunu anımsatan Aydın, şöyle konuştu:

"İnancımızda okumaya verilen değer ortada. 'Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum' özdeyişinin sahipleriyiz. Yine İslam'ın ilk emri 'oku'dur. Dolayısıyla okumaya o kadar önem veren bir inançtan, gelenekten geliyoruz. Yine Adıyaman olarak kültürümüzde Harfhane diye birşey var. Bu sadece bir eğlence değil harfin okutulduğu, öğretildiği yerdir. Toplum olarak okumayı biraz geride bıraktık. Yeni bir takım etkinlikler düzenleyerek okumayı sevdireceğiz."

Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu da bu yılki etkinliğin resmi kurumların bahçesinden çıkarak, Sanat Sokağı'nda yapıldığını anlatarak, Adıyaman'ın önemli sanatsal ve kültürel etkinliklerde adını duyurmaya başladığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından fuarın açılışı yapıldı.