Adıyaman'da kadın çiftçilere sertifika verildi

Adıyaman'da kadın çiftçilere sertifika verildi
Adıyaman'da kadın çiftçilere sertifika verildi
ADIYAMAN (AA) - Adıyaman'da kadın çiftçilere sertifika verildi.Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları ile Türkiye Ziraat...

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman'da kadın çiftçilere sertifika verildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği işbirliği ile kırsal alanda yaşayan kadın çiftçilere tarımsal eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına yönelik şiddet, kişi hak ve özgürlükleri, sosyal güvenlik kanunları konularında 5 gün eğitim verildi.

Eğitimini tamamlayan 24 kadın çiftçiye sertifikaları Adıyaman Ziraat Odası'nda düzenlenen törenle verildi.

Törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, köylerde düzenlenen toplantılarda ve camilerde verilen eğitimlere kadın çiftçilerin katılamadığını bu nedenle onlara gerekli eğitimlerin verilemediğini söyledi.

Kadın çiftçilerin mağdur edilmemesi için onlara yönelik özel projeler hazırlandığını belirten Alan, "Projeler kapsamında ilimizde bu yıl işbirliği yaptığımız kurumlarla birlikte buradaki kursiyerlerimize, kadın çiftçilerimizin sahip olduğu haklar, onlara yönelik özellikle kooperatifçilik konularında, sosyal haklar konularında ve hangi sosyal haklara sahip olduklarını anlatmak adına 5 günlük eğitim programı düzenlendi" dedi.

Alan, eğitimde yasal hakların yanında kadın çiftçilere çeşitli tarımsal üretim ve hayvancılık konularında da eğitimler verildiğini sözlerine ekledi.

Törenin sonunda kadın çiftçileri sertifikaları verildi.