Adıyaman'da su sorunu

Adıyaman'da su sorunu
Adıyaman'da su sorunu
Çelikhan Sivil Toplum Platformu Sözcüsü Çakmak: "İçme suyu halkımızın idari makamlardan zaruri ihtiyaçtan doğan bir talebidir"

ADIYAMAN (AA) - Çelikhan Sivil Toplum Platformu Sözcüsü Müslüm Çakmak, ilçede yaşanan su sorunuyla ilgili "İçme suyu halkımızın idari makamlardan zaruri ihtiyaçtan doğan bir talebidir" dedi.

Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nda açıklama yapan Çakmak, ilçeye bağlı Karmukuk bölgesindeki su kaynağının tahsis sorunundan dolayı 9 Aralık'ta yaşanan olayda bir geçici köy korucusunun şehit olduğunu, birinin de yaralandığını anımsattı.

Çelikhan ve çevresindeki tüm içme sularının Adıyaman kent merkezi ve Malatya'ya verildiğini ileri süren Çakmak, "Çelikhan'ın iftihar ettiği tüm su kaynakları alınmış ve halkımız sular içinde susuz bırakılmıştır. İçme sularımızın aylarca akmadığı ve aktığı zamanlarda da yetersiz olduğu bilinen bir gerçektir" dedi.

Karmukuk suyunun tahsisinin Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından 02.06.2006 tarih ve 22477 numaralı tahsis yazısı ile Çelikhan Belediyesi'ne verildiğini belirten Çakmak, Karmukuk köylüleri tarafından Şanlıurfa Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz davası açıldığını ancak mahkeme Çelikhan Belediyesi lehine karar verdiğini kaydetti.

Su sorunun tamamen ortadan kalkması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Çakmak, şöyle konuştu:

Sorunla ilgili olarak Adıyaman Valiliğinden randevu talep edilmiş, gerçekleşmesi durumunda süreç ile ilgili görüşme yapılacaktır. Valiliğe sunulmak üzere Karmukuk suyuyla ilgili idari ve hukuki süreci yansıtan ayrıntılı dosya sunulacaktır. Çelikhan halkının içme suyu sıkıntısı çok ciddi bir ihtiyaç haline gelmiştir. Karmukuk su kaynağının dışında ilçeye getirilebilecek başka kaynak bulunmamaktadır. İçme suyu halkımızın idari makamlardan zaruri ihtiyaçtan doğan bir talebidir. Halkımızın zorlaması sonucu Belediyemiz harekete geçerek Karmukuk suyu idari makamlardan talep edilmiştir"