Adıyaman'da üzüm üreticilerine uygulamalı budama eğitimi

Adıyaman'da üzüm üreticilerine uygulamalı budama eğitimi
Adıyaman'da üzüm üreticilerine uygulamalı budama eğitimi
ADIYAMAN (AA) - Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından üzüm üreticilerine uygulamalı bağ budama eğitimi verildi.Dardağan Köyünde...

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından üzüm üreticilerine uygulamalı bağ budama eğitimi verildi.

Dardağan Köyünde gerçekleştirilen eğitimde,  Gaziantep Fıstık Araştırma Enstitüsü Ziraat Mühendisi Kürşat Aslan, üzüm üreticilerine bağ budamanın nasıl yapılacağı, budamada dikkat edilmesi gereken hususları uygulamalı olarak anlattı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Nihat Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, budamanın üzüm verimini artırmak, bağın iklim şartlarına ve hastalıklara karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlamak amacıyla yapıldığını söyledi.

Bölgedeki vatandaşların bağcılığa önem verdiğini belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

"Özellikle çiftçilerimizin bağcılık konusunda yoğun bir ilgi göstermeleri ve bağcılık alanlarının fazla olması dolayısıyla çiftçilerimizi bilinçlendirmek istiyoruz. Daha iyi bir verim elde edebilmelerini sağlamak için de budamayı en modern şekilde uygulamalı olarak çiftçilerimize öğretiyoruz." 

Aslan ise üzüm üreticilerinin bağ budama konusunda bazı eksikliklerinin bulunduğunu, bu eksiklikleri gidermek için de eğitimler düzenlediklerini dile getirdi.