ADYÜ Gözlemevi, uzaydan görüntü almaya başladı

ADYÜ Gözlemevi, uzaydan görüntü almaya başladı
ADYÜ Gözlemevi, uzaydan görüntü almaya başladı
ADIYAMAN (AA) - Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) Araştırma Merkezi Gözlemevi, uzaydan ilk görüntüleri almaya başladı.ADYÜ'den yapılan açıklamaya göre,...

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) Araştırma Merkezi Gözlemevi, uzaydan ilk görüntüleri almaya başladı.

ADYÜ'den yapılan açıklamaya göre, kasım ayında kurulan gözlemevinde,  hava şartlarının düzelmesinin ardından ilk veriler elde edildi.

ADYÜ Fen- Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eda Sonbaş, Atatürk Üniversitesi Astronomi ve Astrofizik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlham Nasıroğlu, Polonya'nın Zielona Gora Üniversitesi Kepler Astronomi ve Astrofizik Enstitüsü'nden Dr. Agnieszka Slowikowska ve doktora öğrencisi Michal Zejmo'nun araştırma yaptığı gözlemevinde, hava şartlarının düzelmesinin ardından bir kramp nebulası, bir küresel küme ve çift yıldızın ışık hareketleri gözlemlendi.

Çalışmanın ilkinde, evrendeki Süpernova patlamasının ardından ortaya çıkan kramp nebulanın görüntüsü alındı. İkinci incelemede de Samanyolu Galaksisi'nde yer alan ve yıldızlardan oluşan bir küresel küme topluluğu gözlemlendi. Son çalışmada ise bir çift yıldızın kendi etrafından dönmesi sonucu dünyaya gelen ışık değişimleri incelenerek, ışık eğrileri alındı.

Yapılan incelemelerin daha sonra bilimsel makalelerde yer alacağını belirtildi.