ADYÜ Gözlemevi vatandaşın hizmetine sunuldu

ADYÜ Gözlemevi vatandaşın hizmetine sunuldu
ADYÜ Gözlemevi vatandaşın hizmetine sunuldu
- Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gönüllü: "Yıldızlar, Adıyaman'dan bundan sonra daha bir başka görülecek"

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) Araştırma Merkezi Gözlemevi, gökyüzünü seyretmek isteyen vatandaşın hizmetine açıldı.

Üniversite kampüsündeki gözlemevine çocuklarıyla gelen vatandaşlar, gökyüzünü izleme fırsatı buldu.

ADYÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışmanın üniversite için küçük, Adıyaman için ise büyük bir proje olduğunu söyledi.

Halka açık bir gözlem gününde gökyüzüyle ilgili vatandaşların gözlemler yaptığını belirten Gönüllü, rasathanede ADYU 60 kodlu teleskobun kullanıldığını dile getirdi.

Kainatın ve evrenin tanınması için insanoğlunun eskiden beri çalışmalar yaptığını vurgulayan Gönüllü, "İnsanoğlu milyonlarca yıldan gelen ışıkları görebiliyor, oradaki cisimleri bu vesileyle algılayabiliyor. Yıldızlar, Adıyaman'dan bundan sonra daha bir başka görülecek. Halkımızı da inşallah buraya davet edeceğiz. İnşallah daha farklı keşifler yapacağız. Bu bir başlangıç, çalışmalar devam edecek" diye konuştu.

Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eda Sonbaş ise ADYU 60 teleskobuyla gökyüzünden çekilen görüntüler ve yapılan araştırmalar hakkında slayt eşliğinde sunum yaptı.