AK Parti Grup Başkanvekili Aydın:

AK Parti Grup Başkanvekili Aydın:
AK Parti Grup Başkanvekili Aydın:
- "Şiddetten, terörden ve silahtan beslenmiyoruz. Bırakın artık acılar yaşatmayalım" - "Bizim tek derdimiz var, o da bu milletin geleceğidir" - AK Parti Adıyaman Milletvekili Boynukara: - "Tayyip Beyin hedefe konmasının temel nedeni, Türkiye'nin bu temel problemlerini çözme iradesini ortaya koymasıdır"

ADIYAMAN (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, "Şiddetten, terörden ve silahtan beslenmiyoruz. Bırakın artık acılar yaşatmayalım" dedi.

Aydın, partisinin Adıyaman Belediyesi konferans salonunda düzenlenen temmuz ayı Danışma Meclisi toplantısında partililere hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gündemini iki önemli maddenin oluşturduğunu belirterek, "Bunlardan biri hükümet kurma, diğeri de güvenlik ve özgürlük konusu" diye konuştu.

AK Partinin ülke menfaatlerini göz önünde bulundurarak çalışmalar yaptıklarını anlatan Aydın, milletin isteğine göre hareket ettiklerini, milletin karşısında olanlarla mücadele içinde olduklarını vurguladı.

 Aydın, "Biz sadece siyasi partilerle mücadele etmedik. AK Parti olarak Türkiye'nin kazanımlarını kendine dert edinen fertler olarak o meşhur siyasi partilerin yanında onlarla ittifak halinde olan, gayri meşru örgütlerle mücadele ettik. CHP , HDP ve MHP onların yanında paraleliyle, DHKPC'si, PKK 'sıyla, yurt içinde ve dışında işbirlikçileriyle mücadele ettik" dedi.

Seçim sonuçlarına da değinen Aydın, milletin iradesine saygı duyduklarını, şuanda da milletin umudunun AK Parti olduğunun anlaşıldığını iddia etti.

- Koalisyon çalışmaları

Koalisyon kurma çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Aydın, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin kazanımlarından, demokratikleşmesinden, kalkınmasından ödün vermeden ahlaklı bir hükümet olacaksa bunu zorluyoruz. Bunun için tüm partilere gidiyoruz. Milletin verdiği mesajları hiçe sayanları görüyorsunuz. Millet adına değil, millete rağmen siyaset yapanları görüyorsunuz. Biz ise yeter ki Türkiye kazansın diyoruz. Gerekirse parti olarak da şahsi olarak da kaybetmeye razıyız. Türkiye'nin kazanması koşuluyla. Bizim tek derdimiz var, o da bu milletin geleceğidir. Bu konuda görüşmeler devam ediyor. Millet herkesin samimiyetini test ediyor. Hepimizin her an seçim olacakmış gibi hazır olmamız lazım. Sahayı kimseye terk etmeyeceğiz."

Seçimden korkmayan tek partinin AK Parti olduğunu öne süren Aydın, son dönemlerde üzücü olayların yaşandığını, bayramın huzur içerisinde geçirildiğini ancak aynı memleketin insanlarının birbirine kırdırıldığını gördüklerini kaydetti.

- "Türkiye bu oyunlara prim vermez"

Ülkemizde bir takım oyunların oynandığına dikkat çeken Aydın, "Türkiye bu oyunlara prim vermedi, vermeyecekte ama o bir el güçlü bir Türkiye'yi istemez. Kardeşlik içerisinde, barış içerisinde, huzur içerisinde bir Türkiye istemez. Çünkü Türkiye'nin huzuru, kardeşliği ve birliği demek bütün bu coğrafyanın gücü demek olacaktır. Onlar kendilerinin karşısında iki büklüm olan başbakanları isterler. Onlar hasta adam Türkiye isterler. Türkiye demokrasi ile yönetilen islam ülkesidir. Bu konuda rol bir ülkedir" diye konuştu.

- "Gücümüzü milletten alıyoruz"

AK Parti olarak sırtlarını millete dayadıklarını kaydeden Aydın,  şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bir başkası gibi sırtımızı YPG'ye, PYD'ye terör organlarına sırtımızı yaslanmıyoruz. Bizim gücümüz millet dedik, bizim işimiz hizmet dedik. Biz bununla yola çıktık. O sırtını terör örgütlerine dayayan, bir ara demokratik siyaseti sözüm ona ağız verenler, bugün siyasetinin önünde en ufak bir engel var mı ? Bugün güçlü bir şekilde parlamentoda 80 milletvekili ile temsil ediliyorsa, 100'ün üzerinde belediyeyi yönetiyorsa, yüzde 13 oy almışsa, bu milletin yüzde 13'ü onların sırtını PYD'ye dayadıklarını seçim öncesi söyleselerdi ben inanıyorum ki bunların büyük bölümü AK Partiye oy verirdi." 

Bu söylemleri o yüzde 13'lük kesime bir haksızlık olarak niteleyen Aydın, onların iradesine bir saygısızlık olduğunu belirtti.

- HDP'ye eleştiri

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin  Demirtaş'ı eleştiren Aydın, "Seçimden önce 'ben silahları bıraktırırım' dedi ama sonra çark etti. 'ben kimim ki, beni ciddiye almıyorlar' dedi. Kusura bakma, seni bu zamana kadar belki Türkiye partisi olsun diye, belki her kesime hitap edersin diye, belki sorunlara siyasetle çare ararsın diye bir ümitle oy verdi ama senin bu çarkınla bu millet de bundan sonra seni ciddiye almayacaktır. Çünkü sen kendini ciddiye almıyorsan, bu millet seni niye ciddiye alsın ?" dedi.

Şehitlerin verildiğini anımsatan Aydın, bu konuyla ilgili kaygılı olduklarını, bir insanın burnunun bile kanamasını dahi bütün siyasetlerin üzerinde gördüklerini vurguladı.

"Biz kan üzerinden siyaset yapmıyoruz" diyen Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şiddetten, terörden ve silahtan beslenmiyoruz. Bırakın artık acılar yaşatmayalım. Hani analar ağlamasın diyorduk, hani silahlar sussun fikirler konuşun diyorduk, hani demokratik siyaset diyorduk, hani demokrasi diyorduk? AK Parti onların dahi hayal edemeyecekleri şeyleri gerçekleştirdi. Onlara rağmen gerçekleştirdi. Bu lütuf olarak değil, milletin beklentisi olarak yapıldı. Yapılmaya da devam edecek."

AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara ise Çözüm Süreci'nin AK Parti'nin temel politikalarından biri olduğunu belirterek, bu ülkede farklı toplumsal kesimlerin yaşadığı tüm problemleri, devletin sorunun taraflarıyla çözmeye çalıştığını aktardı.

Temel amaçlarının iç problemleri çözmek olduğunu vurgulayan Boynukara, şöyle konuştu:

 "İçeride kendi kendimizle uğraşır halden kurtulacağız. Bizim bir fiziki coğrafyamız var. Bizim bir de etnik ve dini coğrafyamız var. Bize bakan milyonlarca insan var. Bu umudu karşılamanın tek yolu bizim kendi içimizdeki problemleri çözmemiz ve ondan sonra bize umut bağlayanların sorunlarını çözmemiz gerekir. Tayyip Beyin hedefe konmasının temel nedeni, Türkiye'nin bu temel problemlerini çözme iradesini ortaya koymasıdır. Tayyip Beye bunun için 'Putinleşiyorsun'  dediler. Tayyip Beye bunun için ağza alınmayacak hakaretler ettiler. 5 para etmez müptezeller, bu ülkenin kalkınması, gelişmesi için kendini feda eden bir lidere laf söyleme cesareti gösterdiler."

Terör örgütlerinin bir arada  ve Türkiye Cumhuriyetine karşı mücadele verdiğini savunan Boynukara, "PKK, DHKPC, MDKP terör örgütü, MDKP'yi o 'sırtımızı PYD'ye şuraya, buraya dayamışız' diyen eş başkan iyi bilir. Tüm bunların üstüne bir de paralel ihanet çetesi. Akıl hocalığı yapmaya çalışan, ülkeye, vatana ve millete ihanet eden bir yapı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu tür yapılara, bü tür terör odaklarına pabuç bırakacak devlet değildir. Devlet şuan her şeye hakim. Hukuk dışına kim çıkıyorsa, devlet onun kulağından çeker gitmesi gereken yere götürür" diye konuştu.