AK Parti Grup Başkanvekili Aydın:

AK Parti Grup Başkanvekili Aydın:
AK Parti Grup Başkanvekili Aydın:
- "Vatandaşların can ve mal güvenliğini tesis etmek, kamu düzenini tahkim etmek devletlerin asli görevleridir. Dolayısıyla eğer terör varsa ki var, terörle mücadele sonuna kadar sürdürülecektir" - "(HDP) Onların bu söylemleri, bu eylemleri öncelikle bu yüzde 13 oy veren seçmenlere saygısızlıktır, haksızlıktır" - "Bugün mecliste her düşünce grubundan, inanç grubundan, etnik gruptan güçlü bir temsil varsa her siyasi partide temsil varsa bu özgürlüklerin önünü AK Parti açtı"

ADIYAMAN (AA) -  AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, "Vatandaşların can ve mal güvenliğini tesis etmek, kamu düzenini tahkim etmek devletlerin asli görevleridir. Dolayısıyla eğer terör varsa ki var, terörle mücadele sonuna kadar sürdürülecektir" dedi.

Adıyaman Kalkınma Platformu tarafından düzenlenen toplantıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Aydın, yaptığı açıklamada, son dönemde Türkiye 'de güvenlik güçlerine karşı haince, alçakça, menfur saldırılar düzenlendiğini hatırlattı.

Türkiye'de birilerinin taşeron alarak kullanıldığını belirten Aydın, "Bu taşeronlar bu ülkenin insanını katlediyor, şehit ediyor. Terörün sonunun olmayacağını, terörle hiçbir şekilde ve hiçbir zaman hiç kimsenin amacına ulaşamayacağını herkes iyi bilmelidir, iyi görmelidir" dedi.

Aydın, devletin güçlü olduğunu ve milletin topyekun teröre karşı ortak mücadelesini sürdürdüğüne işaret ederek, insanların canına kasteden, burnunun dahi kanamasına vesile olanların karşısında devleti bulacağını, devletin onlar için her türlü önlemi alacağını ifade etti. Terörün devam etmesi durumunda devletin onunla mücadele etmesinin en asli görev olduğunu vurgulayan Aydın, şöyle devam etti:

"Terörle mücadele devletlerin, hükümetlerin en asli görevidir. Vatandaşların can ve mal güvenliğini tesis etmek, kamu düzenini tahkim etmek devletlerin asli görevleridir. Dolayısıyla eğer terör varsa ki var, terörle mücadele sonuna kadar sürdürülecektir. Kamu düzenini bozan varsa ona karşı en ağır tedbir ne ise mutlaka yerine getirilecektir ve misliyle karşılık verilecektir. Terör örgütü bu noktada silah bırakana kadar, bu noktada yurt dışına gidene kadar, gerek yurt içindeki işbirlikçileri gerekse yurt dışındaki işbirlikçileri, her kim ülke insanına kastediyorsa ona karşı gerekli tüm tedbirler alınıyor, alınmaya devam ediyor."

Aydın, Kürt halkı adına mücadele verdiğini söyleyenlerin Kürtleri katlettiğini vurgulayarak, terörden medet umanların Ağrı'da Adıyamanlı asker Medet Mat'ı şehit ettiğini anımsattı. Türkiye'de reformlarla konuşulan bir ortam oluştuğunu aktaran Aydın, artık her sorunun tartışılarak konuşularak çözülmesi gerektiğini dile getirdi. "Artık silahlar sussun, fikirler konuşsun" dediklerini ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

"Bugün 80 milletvekiliyle mecliste güçlü bir temsil sağlanıyor ve dolayısıyla yüzde 13 almış bir HDP var. Şimdi HDP'liler seçimden önce 'biz sırtımızı Kandil'e dayıyoruz' deselerdi, bu yüzde 13 bunlara bu oyu verecek miydi? Onların bu söylemleri, bu eylemleri öncelikle bu yüzde 13 oy veren seçmenlere saygısızlıktır, haksızlıktır çünkü bu seçmeler 'siyasetin önü açılsın, milletin iradesi güçlü bir şekilde temsil edilsin ve mecliste her sorun konuşularak çözülsün' dedi. Yoksa sırtını silaha, teröre, Kandil'e dayayarak bu işler çözülmez, çözülmedi. Eğer geçmişte silahla, terörle, ölmeyle, öldürmeyle çözülseydi 90'lı yıllarda bu sorunlar çözülürdü."

- "Ana dilde şarkı söyleyenlerin dahi önü açıldı"

Ahmet Aydın, AK Parti döneminde birliğin, kardeşliğin hakim olması, toplumsal bütünleşmenin sağlanması adına ciddi reformlar yapıldığını, AK Parti'nin bu reformları 78 milyon insan için inanarak yaptığını belirtti.

Bugün artık Kürtçe'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yayınları arasında yer aldığına değinen Aydın, "Olağanüstü hallerden, Devlet Güvenlik Mahkemelerine pek çok yasak ortadan kalktı. Dillerin, inançların önündeki yasaklar ortadan kalktı. Ana sütü gibi helal olan anadil konuşulamazken, anadilinden kasetleri dinleyemezken bugün anadilde şarkı söyleyenlerin dahi önü açıldı. Kürt Dili Edebiyatı üniversitelerimizde kuruldu. Seçmeli Kürtçe dersler devletin okullarında var hatta özel okullar da kendi anadilinde eğitim bile yapacak. Bunların yapılması dahi hayaldi. Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş, kendi eş başkanları dahi bunları hayal edemezdi. Bugün mecliste her düşünce grubundan, inanç grubundan, etnik gruptan güçlü bir temsil varsa her siyasi partide temsil varsa bu özgürlüklerin önünü AK Parti açtı" diye konuştu. 

- " PKK 'ya 'size savaş açtırmayacağız' deyin"

AK Parti Grup Başkanvekili Aydın, HDP'nin bir yol ayrımında olduğunu ve tercihini yapması gerektiğini ifade etti. Aydın, HDP'nin gücünü dağdan, silahtan değil milletten alması durumunda tüm sorunların çözülebileceğini vurguladı. Silahla siyasetin bir arada yürüyemeyeceğini belirten Aydın, şu ifadeleri kullandı:

"Artık ya terör diyeceksiniz ya da demokrasi diyeceksiniz. Ya silah diyeceksiniz ya da siyaset diyeceksiniz. Silahla siyaset bir arada yürümez. Dolayısıyla HDP'nin terör örgütüyle arasına bir mesafe koyması gerekir. Her kimden gelirse gelsin, kime karşı işlenirse işlensin bütün terör örgütlerini de PKK'yı da onların da lanetlemesi lazım."

"PKK'ya 'size savaş açtırmayacağız' deyin de bu millet görsün" şeklinde konuşan Aydın, demokrasiden yana tavır takınarak silah ve terörün reddedilmesi gerektiğini söyledi.