AK Parti Grup Başkanvekili Aydın'dan ATSO'ya ziyaret

AK Parti Grup Başkanvekili Aydın'dan ATSO'ya ziyaret
AK Parti Grup Başkanvekili Aydın'dan ATSO'ya ziyaret
ADIYAMAN (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ATSO) ziyaret etti.Odanın Mayıs...

ADIYAMAN (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ATSO) ziyaret etti.

Odanın Mayıs ayı meclis toplantısına katılan Aydın, yaptığı konuşmada, Adıyaman'ın ilk teşvik yasasında 3. bölgede yer almasının Adıyaman'a yapılan bir haksızlık olduğunu söyledi.

Son teşvik yasasında Adıyaman'dan büyük olan Şanlıurfa'nın 6. bölgede, Adıyaman'ın ise 5. bölgede yer almasının kendilerini üzdüğünü ifade eden Aydın, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kente yaptığı son ziyarette teşvik yasasını konuştuklarını ifade etti.

Teşvik yasası hazırlanırken illerin sosyal ve ekonomik birçok göstergesinin göz önüne alındığını belirten Aydın, "Bu teşvik uygulamaları hesaplanırken illerin sosyal ve ekonomik göstergeleri göz önüne alınıyor. 61 kalemin en az 50 kaleminde Adıyaman Şanlıurfa'nın önünde. Şimdi biz Şanlıurfa merkezi ele aldığımızda haklısınız. Ama bu şekilde hesaplanmıyor. Şanlıurfa'nın toplamıyla Adıyaman'ın toplamı hesaplanıyor" dedi.

ATSO Başkanı Mustafa Uslu ise seçimden sonra yapılması planlan teşvik revizyonunda Adıyaman'ın 6. bölgeye alınarak mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Türkiye 'de ilk kez sektörel kümelenmeyi Adıyaman'da konfeksiyon sektöründe gerçekleştirdiklerini belirten Uslu, "Biz en azından yoğun emek ve insanların istihdam edildiği bu sektörde Adıyaman'ı 6. bölge statüsüne alırsak Adıyaman'ı bir nebze kurtarmış oluruz. Ama idealimiz Adıyaman'ın 6. bölge statüsüne alınması. Bugün Adıyaman'da işsizliği azaltacak olan temel sektör konfeksiyondur" şeklinde konuştu.