AK Parti Kahta kongresi yapıldı

AK Parti Kahta kongresi yapıldı
AK Parti Kahta kongresi yapıldı
ADIYAMAN (AA) - AK Parti Kahta İlçe Başkanlığı 5. Olağan kongresi yapıldı. Kongrede tek liste ile aday olan mevcut başkan Engin Akel tekrar başkan...

ADIYAMAN (AA) - AK Parti Kahta İlçe Başkanlığı 5. Olağan kongresi yapıldı. Kongrede tek liste ile aday olan mevcut başkan Engin Akel tekrar başkan oldu.

Metem konferans salonunda gerçekleşen toplantı, saygı duruşu ve istiklal  marşının okunmasından sonra divan üyeleri seçilmesi ile başladı.

Kongrede partililere seslenen  AK Parti Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, AK Partinin çözüm sürecini başlatarak, birlik ve beraberliği getirdiğini ifade etti.

"Çok uzun yıllar  önce değil, yakın tarihe kadar bizler  asimile edildik  ve yok sayılıyorduk. Şimdi  ben kürtçe  yaptığım konuşmayı 2002'den önce yapsaydım kapıda bekleyen polis beni  hemen tutuklardı" diyen Fırat, kürtlerin bu ülkede yıllarca eşit vatandaş olarak yaşamadığını savundu.

Sürekli kardeş kanı dökülerek birilerinin rant  sağladığına dikkat çeken Fırat, şunları kaydetti:

"Kan ve ölümler üzerinden rant sağlanıyordu. İnançlı vatandaşımız okul kapısından içeri  alınmadı. Fakat liderimiz olan Erdoğan, tüm bu  engelleri  yok etti. Çözüm süreci  başlatarak kardeş kanının dökülmesini engelledi. İnançlı vatandaşın önündeki tüm setleri  yerle bir etti. Kimsenin sesini çıkaramadığı İsrail'e  sesini yükselterek "siz  öldürmeyi çok iyi  bilirsiniz" dedi. Fakat onlar  içimizden birilerini kullandı. 17 aralık operasyonu ile darbe yapmaya çalıştılar. Fakat sizler  bizlere  güç vererek iç ve dış  düşmanların karşısında başımızı dik ettiniz. Artık  dünyadaki  haksızlıklara meydan okuyan uzun adam var. Onun yoluna devam etmek için önümüzdeki seçimler  çok önemlidir. Siz  bize destek verdikçe bizler size  hizmet etmeye devam edeceğiz"

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner ise Kobani'yi  bahane ederek ortalığı savaş alanına çevirenlere  bundan sonra asla müsamaha gösterilmeyeceğini  ifade etti.

Adıyaman bir huzur şehri olduğunu aktaran Metiner, "Kahta bir huzur şehridir. Bakınız hiç kimse bizim Kürtlüğümüzün onay merci değildir. Kimsenin Kahta'nın huzurunu bozmasına izin vermeyiz. Birileri bir daha Kobani bahanesiyle, başka bahanelerle sokağa dökülüp terör üzerinde sonuç almaya kalkarsa çok derin bir hüsrana uğrarlar. Sokağa dökülüp terör estirenlere sadece Adıyaman'da değil, Türkiye 'nin hiçbir yerinde izin verilmeyecektir. Herkes aklını başına toplasın" dedi.

Kobani'deki olayları bahane edenlerin Kürtlükle alakası olmadığını vurgulayan Metiner, şöyle devam etti:

"Sen niye kalkıp Esat rejimine karşı savaşmadın kardeşim. Kürtlerin kimliği bile yoktu. Kürtlerin kimliğinin olmadığı bu ülkede sen bu ülkenin başkentinde krallar gibi ağırlanıyordun. Bir tek gün, bir tek an Esed rejimine eleştiri getirdin mi? Getirmedin. Niye İran'da savaşmayı durdurdun. İran'daki Kürtler çok mu özgür? Sırtını uluslararası güçlere yaslayacaksın. Kürt Mehmet'in kanını alçakça ve namertçe uluslararası piyasalara süreceksin. Yok öyle yağma. Kahta'nın kürt gençleri, sizlere sesleniyorum.Kanınız bu kadar değersiz değil. Kanınız üzerinden siyaset yapılıyor. O savaş baronlarına "dur" deyin. Bizler  tüm bu oynanan  oyunların farkındayız. Halkımızdan tek isteğimiz Anayasayı  değiştirecek  çoğunluğu sağlamak için biraz daha destektir. Eğer  sivil bir anayasa  için halkımız bize  desteğini  esirgemezse Türkiye, dünyaya  yön veren bir  ülke  olacaktır. Artık zalimler  daha fazla  zülüm saltanatlarını devam ettiremeyeciktir"