Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler

Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler
Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler
- Charlie Hebdo'nun "Hazreti Muhammed'i tasvir eden karikatürler" yayınlaması, Adıyaman'da cuma namazı sonrası protesto edildi

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman'da bir grup, Paris'te Charlie Hebdo dergisine yapılan terör saldırıları bahanesiyle bazı karikatürlerin yayınlanmasını protesto etti.

Cuma namazının ardından Demokrasi Parkı'nda toplanan bir grup, ellerinde pankartlar taşıyarak Charlie Hebdo dergisi aleyhine sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Sezar Çakır, Charlie Hebdo dergisinin karikatürler yayınlayarak Hz Muhammede ve İslam dinine hakaret ettiğini ve bunu ifade özgürlüğü olarak görüldüğünü anımsattı.

İfade özgürlüğü maskesi altında birilerinin İslama saldırıda bulunduğunu savunan Çakır, "Bu dergi şimdi değil kuruluşundan bu yana misyonunu sürdürmektedir. Öyle ki Bosna Hersek katliamında tecavüz edilen Bosnalı Müslüman kadınları aşağılık olarak gösteren ve Sırplara her ortamda destek veren bir dergidir" dedi.

İslamın kutsallarına yapılan saldırıları her ne olursa olsun kabul etmeyeceklerini ifade eden Çakır, zulmün her çeşidine karşı seslerini çıkarmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Charlie Hebdo dergisinde yayınlanan karikatürlerin Cumhuriyet Gazetesi'nde de yayınlandığını anımsatana Çakır, gazetenin yöneticilerine ve gazeteye destek verenleri kınadı.