CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:
- "Bizim kimsenin inancıyla, kimsenin yaşamıyla bir hesabımız yok. Herkes istediği gibi yaşasın. Kim hangi okulda okumak istiyorsa okusun"

ADIYAMAN (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kimsenin inancıyla, yaşamıyla bir hesapları olmadığını belirterek "Herkes istediği gibi yaşasın. Kim hangi okulda okumak istiyorsa okusun" dedi.

Ağbaba, Adıyaman'da partisinin seçim bürosunun açılışında, Türkiye 'de "Kardeş Belediyecilik" projesi başlattıklarını belirterek, büyük belediyelerin küçük belediyelere yardım ettiğini söyledi.

CHP'li belediyelerde hükümet tarafından bir müfettiş odası oluşturulduğunu ileri süren Ağbaba, belediye başkanlarının çalışmalarının engellendiğini iddia etti.

Ağbaba, milletvekili adaylarını halkın kendisinin seçtiğini anlatarak, 12 Eylül'ün faşizmine karşı 55 ilde ön seçim yaptıklarını anımsattı, rakip partinin adaylarının ise kim tarafından seçildiğinin bilinmediğini savundu.

Seçim bildirgelerinin Türkiye'yi "sarstığını" ifade eden Ağbaba, "Bütün Türkiye'nin ezberini bozdu. AK Parti 'nin de kimyasını bozdu. İlk kez Başbakan'ı, milletvekili, yazarları, havuz medyası televizyon programlarında CHP'nin programını eleştiriyorlar. Emekliye 2 maaş ikramiye vereceğiz diyoruz. Hiç yanlış olduğunu söyleyen yok. Asgari ücretliye bin 500 lira maaş diyoruz. Çiftçiye 1,5 liraya mazot diyoruz. Bu söylediklerimizin yanlış olduğunu söyleyen var mı ? Her yoksul eve 720 lira para girecek diyoruz. Sosyal devletin anlamını söylüyoruz" dedi.

Sosyal yardımları en az iki katına çıkaracaklarını dile getiren Ağbaba, bunun için kaynak sorunu ortaya çıkarıldığını, yapacakları yardımların toplam tutarının Türkiye'nin gelirinin yüzde 3'ü olduğunu kaydetti.

İmam hatip liselerini kapatmak gibi bir düşüncelerinin olmadığını vurgulayan Ağbaba, şöyle konuştu:

"Biz diyoruz ki emekliye 2 maaş ikramiye vereceğiz, onlar diyor ki 'Siz imam hatip liselerini kapatacaksınız', bununla ne ilgisi var. İmam hatibi kuran parti düne kadar CHP değil miydi? Bizim kimsenin inancıyla, kimsenin yaşamıyla bir hesabımız yok. Herkes istediği gibi yaşasın. Kim hangi okulda okumak istiyorsa okusun. İmam hatipte okumak istiyorsa orada, fen lisesinde okumak istiyorsa oraya gitsin. Bu iftiraları buradan kınıyorum. Buradan bunu reddettiğimi bildiriyorum."