CHP Genel Sekreteri Tekin:

CHP Genel Sekreteri Tekin:
CHP Genel Sekreteri Tekin:
- "Kürt meselesi başlı başına bir iç meselemizin ötesine çıktı, uluslararası bir sorun haline geldi"

ADIYAMAN (AA) - CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Kürt meselesi başlı başına bir iç meselemizin ötesine çıktı, uluslararası bir sorun haline geldi" dedi. 

Tekin, partisinin Adıyaman'daki seçim irtibat ofisinin açılışında, koşulsuz ve mutlak bir biçimde silahın bırakılması gerektiğini söyledi. 

Bu coğrafyada 35 yıldan beri kurşun seslerinin geldiğini ifade eden Tekin, şöyle konuştu:

"1980 yılında doğan çocuklar 35 yıldır kurşun sesleriyle büyüyor. Bir ülkenin birlik ve bütünlüğünde duygusal bağ çok önemlidir. Duygusal kopuşların yaşandığı bir yerde birlik ve bütünlüğü sağlamak, çok zorlaşabilir. İnşallah önümüzdeki süreçte CHP iktidarıyla bu sorun bizim birinci önceliklerimiz olacak. Koalisyon sürecinin 5 maddesinden bir tanesi Kürt meselesi konusudur. Kürt meselesi başlı başına bir iç meselemizin ötesine çıktı, uluslararası bir sorun haline geldi."

Rusya'nın Suriye 'ye müdahalesine değinen Tekin, Ortadoğu coğrafyasındaki yanlış dış politikanın sorunlarını beraberinde getirdiğini savundu. 

Tekin, Türkiye 'nin Rusya ile doğalgaz başta olmak üzere ticari ilişkilerin söz konusu olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin güçlü bir devlet olduğunu vurgulayan Tekin, "Ülkemizde iktidar beceriksiz, yeteneksiz olabilir. Her şeye rağmen ülkemiz bütün bu sorunların üstesinden gelebilecek ve aşabilecek iradeye sahiptir" diye konuştu.