Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü
Dünya Engelliler Günü
- Adıyaman'da tören düzenlendi

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman'da Dünya Engelliler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Adıyaman Valiliğinin bahçesindeki tören, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Şimşek'in Atatürk Büstü'ne çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşu yapılmasının ardından işitme engelli öğrenciler, İstiklal Marşı'nı işaret diliyle okudu.

Musa Şimşek, burada yaptığı konuşmada, "hayatın ne getireceğini ve götüreceğini" önceden kestirmenin güçlüğüne dikkati çekti.

Her insanın doğuştan veya sonradan zihinsel veya fiziksel engelli olabileceğini belirten Şimşek, şunları kaydetti:

"Maalesef dünyamızda hızla bozulan çevre dengesi, genetiği değiştirilmiş gıdalar, iş ve trafik kazaları ve artan çevre kirliliğinin doğal sonucu olarak her yıl engelli sayısı da hızla artıyor. Unutmayalım ki hepimiz potansiyel bir engelli adayıyız. Önemli olan toplum olarak bu durumu kabullenmek, engellilerin yaşam koşullarını göz önünde bulundurarak onlara yönelik girişim ve çabaları ortaya koyabilmek. Engellilerimizi anlamak, anlatmak, duygularına tercüman olmak, sorunlarına çözüm bulmak, sosyal hayatımızla kaynaştırmak, duygusal ve sosyal gelişmelerine katkıda bulunmak, dayanışmalarını geliştirmek, günlük yaşamlarını kolaylaştırmak, hayatlarını anlamlı hale getirmek hepimizin görevi."

Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Zeynal Alagöz de engelli derneklerinin zor şartlar altında çalışma yürüttüğünü ifade etti.