Engelli ve yaşlıların iftar yemeği imeceyle hazırlanıyor

Engelli ve yaşlıların iftar yemeği imeceyle hazırlanıyor
Engelli ve yaşlıların iftar yemeği imeceyle hazırlanıyor
- Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde kurumların ve vatandaşların işbirliğiyle 218 engelli ve yaşlının iftar yemeği yapılıyor - Çelikhan Kaymakamı Kaya: - "Kimi yaşlılarımız maddi durumu iyi olsa bile yemek pişiremeyecek, kimi engelliler de mutfağa erzak girse yemek yapamayacak durumda" - Engelli annesi Çetin: - "Zihinsel ve bedensel engelli çocuklarım nedeniyle yemek hazırlamakta sıkıntı yaşıyordum. Ramazanda yemeğimizin kapımıza kadar gelmesi bizi mutlu etti"

ADIYAMAN (AA) - MEHMET FATİH ASLAN - MUSTAFA ALOĞLU - Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde engelli ve yaşlıları için iftar yemeği imece usulü karşılanıyor.

Çelikhan Kaymakamlığın öncülüğünde belediye , müftülük ve esnafın işbirliğinde temin edilen gıdalarla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının aşevinde hazırlanan iftarlıklar yaşlı ve engellilere ulaştırılıyor.

Her gün üç farklı yemeğin dağıtıldığı 218 engelli ve yaşlı, ramazanda oruç ibadetini rahatlıkla yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Çelikhan Kaymakamı Adem Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan öncesi esnafla yaptıkları toplantıda, engelli ve yaşlıların iftar yemeklerini karşılama kararı aldıklarını söyledi.

Kimi esnafın kendilerine gıda, kimilerinin de maddi destek sağladığını belirten Kaya, "Ramazan dolayısıyla evde yemeğini pişiremeyecek düzeyde olan yardıma muhtaç yaşlı ve engeller için yemek pişirip her akşam iftar öncesi evlerine ulaştırıyoruz" dedi.

Yemek dağıtılacak kişileri mahalle muhtarları aracılığıyla belirlediklerini dile getiren Kaya, şunları kaydetti:

"Kimi yaşlılarımız maddi durumu iyi olsa bile yemek pişiremeyecek, kimi engelliler de mutfağa erzak girse yemek yapamayacak durumda. Bu nedenle böyle bir çalışmayı hayata geçirdik. Uygulamamızla ilgili güzel tepkiler aldık. İnşallah ilerleyen yıllarda da devam etmesini sağlayacağız. Özellikle destek sağlayan esnafımıza teşekkür ediyorum"

- "Yemeğin kapımıza kadar gelmesi, bizi mutlu ediyor"

İmece usulü karşılanan yemekten faydalananlardan Elif Çetin, 3 engelli çocuğu olduğunu söyledi.

Yemeğin kendilerine ulaşmasını sağlayanlara teşekkür eden Çetin, "Zihinsel ve bedensel engelli çocuklarım nedeniyle yemek hazırlamakta sıkıntı yaşıyordum. Ramazanda yemeğimizin kapımıza kadar gelmesi bizi mutlu etti. Şimdi oruç tutan çocuklarımla iftarımızı daha güzel yemeklerle yapıyoruz" diye konuştu.

Yaşından ötürü yemek yapamadığını dile getiren Fadime Yeşilyurt da yemeğinin her gün kapısına kadar getirilmesinin kendisini mutlu ettiğini kaydetti.