Engelliler Haftası

Engelliler Haftası
Engelliler Haftası
Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, engelli öğrencileri ziyaret etti

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, evde eğitim gören bedensel engelli öğrencileri ziyaret etti.

Demirtaş, eşi Beyhan Demirtaş ve Vali Yardımcısı Murat Süzen ile Engelliler Haftası dolayısıyla evlerinde eğitim gören bedensel engelli öğrenciler Sümeyye Yıldız, Birgül Değer ve Osman Ekinci'yi ayrı ayrı ziyaret etti.

Öğrencilere hediyeler veren Demirtaş çifti, öğrencilerle uzun süre sohbet etti.

Vali Demirtaş, yaptığı açıklamada, evlerinde eğitimlerine devam eden engelli öğrencilere devlet olarak sahip çıktıklarını söyledi.

Engellilerin eğitimlerinden geri kalmaması için her türlü çabayı gösterdiklerini belirten Demirtaş, "Bu çocuklarımıza acımak, onlara bakarak duygulanmak soruna çözüm getirmez. Önemli olan onları eğitmek ve topluma kazandırmaktır. Unutulmamalıdır ki engelli olmak kaderse, engelleri yıkmak da azimdir" dedi.

Demirtaş, sosyal devletin gereği olarak görevlerinin engellilerin önündeki engelleri yıkmak olduğunu ifade ederek amaçlarının engellilere verdikleri eğitimle onları topluma kazandırmak olduğunu kaydetti.

Aldıkları eğitimle engellilerin hayatında çok şeyin değiştiğini vurgulayan Demirtaş, "Ufak dokunuşların bile onların hayatındaki karşılığı çok büyüktür. Herkesin bir engelli adayı olduğu unutulmamalıdır. Engelli çocuklarımızın toplumsal hayata uyumu, katılım sağlamaları ve hayat standartlarının yükseltilmesi çağdaş ve modern anlayışın gereğidir. Bu çocuklarımızın eğitilmesi ve hayata hazırlanması noktasında fedakar öğretmenlerimiz her türlü katkıyı veriyorlar. Fedakar öğretmenlerimize ve ailelerine çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Engelli öğrenciler ve aileleri ise ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek Demirtaş çiftine teşekkür etti.