Eski Başbakan Yardımcısı Arınç:

Eski Başbakan Yardımcısı Arınç:
Eski Başbakan Yardımcısı Arınç:
- "Yolu gençlere, kabiliyeti güzel insanlara açmak lazım" - "DAEŞ bizde taban bulamadı" - "76 ülkeden DAEŞ'e katılım var. Sadece Türkiye'yi göstererek, Türkiye'yi suçlu ilan etmek kolay birşey değil"

ADIYAMAN (AA) - Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Yolu gençlere, kabiliyeti güzel insanlara açmak lazım" dedi.

Arınç, Adıyaman Valiliği tarafından yapımına başlanılan yeni Hükümet Konağı inşaatının temel atma törenine katıldı.

Burada katılımcılara seslenen Arınç, Adıyaman'ın çok güzel bir esere kavuşacağını söyledi.

5 yıllık TBMM Başkanlığı ve 7 yıllık Başbakan Yardımcılığı'ndan sonra 7 Haziran seçimlerinde ve bu seçimde aday olmadığını anımsatan Arınç, şunları kaydetti:

"20 yıllık parlamenter hayatımın artık bitmesi gerektiğini düşündüm. Arkadan çok daha değerli kardeşlerimizin ve arkadaşlarımın geleceğine inanıyorum. Bu bir meslek değildir ve ölünceye kadar yapılmaz. Bir yerde artık 'yeter' denmesi lazım. Yolu gençlere, kabiliyeti güzel insanlara açmak lazım. Dolayısıyla artık emekli bir milletvekili veye TBMM Başkanı olarak Adıyaman'a belki bu vesileyle daha çok gelme imkanımız olur."

Seçimler boyunca hükümetin çalışmalarına katılacağını aktaran Arınç, bu 13 yıllık hizmetleri her yerde anlatacağını dile getirdi.

- " Avrupa 'nın tam ortasındaki bir ülkeden DAEŞ'e katılım, Türkiye 'den katılımın 2 katıdır"

Son zamanlarda meydana gelen terör olaylarına değinen Arınç, şöyle konuştu:

"Bu DAEŞ dediğimiz bu bela bütün dünyada bugün isimden çokça bahsediliyor. Ona karşı koalisyon kurulup uçaklarla bombalanıyorsa bilesiniz ki son 3 yıldan beri bu zararlı terör örgütünün ismini duymaya başladık. Geçmişte El Kaide bağlantısını biliyoruz. Sonradan Irak diye başlanan Şam'ı da içine alan bir terör örgütü haline geldi. Bunlara sadece Türkiye'den katılım yok. Bakınız bildiğim için söylüyorum. Ülkelerin ismini maalesef dış politikamız nedeniyle söylemiyorum. Bana güvenin, inanın. Avrupa'nın en önemli ülkelerinden bir tanesi, Avrupa'nın tam ortasındaki bir ülke, DAEŞ'e gönderdiği eleman birileri onlara cihatçılar diyor, birileri yabancı savaşçılar diyor. İsmini ne koyarsanız koyun, o Avrupa ülkesinden DAEŞ'e katılanların sayısı Türkiye'den katılanların sayısının iki mislidir. Siz zannediyorsunuz ki Türkiye'den katılanlar en çoktur. Neden çünkü Türkiye'nin nüfusunun yüzde 99'u Müslümandır, o zaman Müslümanlar içerisinde bunlara daha çok meyil duyulabilir. Tam aksine hamdolsun bizdeki sünni İslam anlayışı DAEŞ'in inancını reddeder. DAEŞ bizde taban bulamadı. Bulamaz da Allah'ın izniyle. Unutmayalım ki her türlü zararlı cereyanın her türlü yerde alıcısı bulunabilir."

Terörün İslam dışı olduğunun altını çizen Arınç, DAEŞ belasının insanlıkla da işinin olmadığını ve masum insanların kanına girilmesini hiçbir dinin kabul etmeyeceği kaydetti.

Afganistan'dan başlayıp dünyaya yayılan bu terör örgütlerinin mücadelesini her ülkenin bünyesinde yapması gerektiğini savunan Arınç, bunun için bir ülkenin mücadelesinin yetmeyeceğini, ortak bir mücadeleye ihtiyaç duyulduğuna işaret etti.

- "Hükümet bununla ilgili çok şeyler yapıyor"

Hükümetin bu terör örgütü ile kapsamlı bir şekilde mücadele ettiğini dile getiren Arınç, "Biz 2013'te DAEŞ'i terör örgütü olarak Bakanlar Kurulu kararıyla ilan ettik. Ondan sonra DAEŞ ile ilgili bütün eylemlere elbette istihbaratımız ve güvenlik güçlerimizle karşı çıktık. 76 ülkeden DAEŞ'e katılım var. Sadece Türkiye'yi göstererek, Türkiye'yi suçlu ilan etmek kolay bir şey değil. Ta Asya'nın en ucundan Avrupa'nın en kuzeyine kadar, Orta Amerika ülkelerine kadar bu ve benzeri örgütlere katılım devam ediyor" diye konuştu.

Türkiye'ye yılda 34 milyon turistin geldiğine dikkati çeken Arınç, ülkeye turist pasaportuyla gelen insanlar hakkında kendilerinin yeterli bilgiye sahip olmadığını, yabancı ülkelerin DAEŞ'e üyesi olunduğundan şüphe duyulan kişileri zaman kaybettirmeden Türkiye'ye bildirmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye'den DAEŞ'e katılmak isteyen 13 bin yabancı kişiyi yakaladıklarını aktaran Arınç, teröre destek verenlerin insanlık suçu işlediğinin altını çizdi.

Adıyaman'ın terörle anılmasına sert tepki gösteren Arınç, kentin çok temiz bir il olduğunu sözlerine ekledi.