Eski Başbakan Yardımcısı Arınç:

Eski Başbakan Yardımcısı Arınç:
Eski Başbakan Yardımcısı Arınç:
- "7 Haziran'dan dolayı kimseyi suçlamıyoruz. Suç varsa bizdedir, hata varsa bizdedir, yanlış varsa bizdedir"

ADIYAMAN (AA) - Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "7 Haziran'dan dolayı kimseyi suçlamıyoruz. Suç varsa bizdedir, hata varsa bizdedir, yanlış varsa bizdedir" dedi.

Arınç, partisinin Besni İlçesindeki seçim irtibat bürosunun açılışını yaptı.

Burada katılımcılara seslenen Arınç, partisinin başarısı için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirtti.

Arınç, 7 Haziran seçimlerinden dolayı kimseyi suçlamadıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti;

"Artık milletvekili adayı ve bakanlık imkanından kendini uzakta tutmuş bir kardeşiniz olarak, bu seçimler çok önemli. 78 milyonumuz için ben de can havliyle bütün Türkiye 'yi dolaşarak aman ne olursunuz 7 Haziran'daki gibi bir kaza olmasın.  Memleketimizde milletimizin verdiği karara saygı duyuyoruz. 7 Haziran'dan dolayı kimseyi suçlamıyoruz. Suç varsa bizdedir, hata varsa bizdedir, yanlış varsa bizdedir. Ama olan memlekete olmasın, bu memleket sahipsiz kalmasın, hükumetsiz kalmasın, başladığımız yatırımlar terk edilmesin. Bu ülkeyi talan etmek isteyenlere fırsat doğmasın diye gece gündüz çabalamamız lazım."

Oy kullanmanın aynı zamanda mesuliyeti olduğunun altını çizen Arınç, mesuliyet idrak edilerek oy kullanılması gerektiğini dile getirdi.

- "Ülkemizin birlik ve dirliğini muhafaza ediyoruz"

7 Haziran'dan sonra ülkede yeni bir hükumetin kurulamadığını anlatan Arınç, "Mecburen biz devam ettik. Koalisyon olmadı. Tekrar seçime gidiyoruz. Bu süreç içerisinde Türkiye'nin zayıfladığının ve sahipsiz kaldığını zannedenler, terör belasını tekrar karşımıza çıkardılar. 3 - 4 koldan vatanımıza fitne, nifak tohumları ektiler. Yüzlerce insanımız yaralandı, onlarcası hayatını kaybetti. Biz sadece DAEŞ'e, PKK 'ya, DHKP-C'ye değil, dış ve iç bütün mihraklara karşı ülkemizin birlik ve dirliğini muhafaza ediyoruz" şeklinde konuştu.

- "HDP'yi proje olarak seçtiler"

HDP'nin bir proje partisi olduğunu ifade eden Arınç, şunları kaydetti:

"Bunlardan nasıl kurtulacağız ? dediler. En akıllı metodu denediler. 2 parti varken, AK Parti iktidar, 3 parti varken AK Parti iktidar. Tek yol mecliste 4. partinin gurup kurması. Bunun için HDP'yi bir proje olarak seçtiler. Hepsi HDP'yi destekledi. AK Parti 'ye karşı 'seni başkan yaptırmayacağız' AK Parti'yi iktidardan düşüreceğiz. HDP barajı aşmak suretiyle çıkardığı milletvekili sayısı itibariyle biz yüzde 41 almamıza rağmen 258'de kaldık. Matematik böyle bir şey, barajın altında kalsa farklı olurdu,  barajın üstünde kalınca farklı oldu. Niye barajı geçti diye şikayet etmiyorum. Siyaset böyledir. Geçer de geçmez de o milletin bileceği bir iştir. Fakat 4 partiyi mecliste görürseniz, ben ne kadar yüksek oy alırsam milletvekili sayımda o kadar düşüyor.  Unutmayın 2002'de yüzde 35 ile 363 milletvekili çıkarmıştık. Şimdi yüzde 41 ile 6-7 puan daha fazla aldık ama milletvekili sayımız 100 eksildi. Neden Parlamento'ya 4. parti girdi."