Ev ve iş yerini Suriyelilere tahsis etti

Ev ve iş yerini Suriyelilere tahsis etti
Ev ve iş yerini Suriyelilere tahsis etti
- Adıyaman'da bir hayırsever, ülkelerindeki çatışmalardan kaçan Suriyeli 8 aileye kucak açtı - Hayırsever Taşkın: "Biz onlara bir baba, kardeş şefkatiyle sahip çıkıyoruz. Bu şeref devletimizin ve milletimizin" - Suriyeli Muhammed: "Çocuklarım, torunlarım ve akrabalarımla çalışarak kazandığımız para ve yapılan yardımlarda yaşamaya çalışıyoruz"

ADIYAMAN (AA) - MEHMET FATİH ASLAN - Adıyaman'da bir hayırsever, Kobani'deki (Ayn el Arap) çatışmalardan kaçan 8 Suriyeli Kürt aileyi binasındaki daire ve yerine yerleştirdi.

Siteler Mahallesi'nde yaşayan Hacı Mehmet Taşkın, binasındaki 3 daire ve bir iş yerini ülkelerindeki olaylardan kaçan 45'i çocuk olmak üzere 70 kişilik Suriyeli aileye tahsis etti.

Kapılarını sığınmacılara açtıktan sonra bazı odalara kontrplak yerleştiren Taşkın, misafirleri için hem yeni oda hem de mutfak oluşturdu. Kendisinin de yaşadığı binada her gün Suriyeli ailelere uğrayan Taşkın, ailelerin ihtiyacını girişimleriyle gidermeye çalışıyor.

Taşkın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce dairelerini il müftülüğüne bağlı Kur'an kursuna tahsis ettiğini söyledi.

Kobani'deki çatışmaların başlamasının ardından dairelerini Türkiye 'ye sığınan ve akraba olan 8 aileye tahsis ettiğini belirten Taşkın, çatışmalar bitinceye kadar sığınmacıların misafiri olacağını ifade etti.

Yaklaşık 5 aydır misafir ettiği aileler için elinden gelen yardımı yapmaya çalıştığını anlatan Taşkın, Türkiye'nin şefkat elini en güzel şekilde sığınmacılara göstermeye çalıştıklarını vurguladı.

Ailelerin birçok ihtiyacının İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ve mahalledeki vatandaşlarla karşıladıklarını dile getiren Taşkın, şöyle konuştu:

"Bu insanları kendi arabamla hastaneye götürüyorum. Devletimiz de doktorunu ve ilacını karşılıyor. Kışlık elbiselerini İHH getirdi. Ailelere çeşitli yerlerden kömür temin ettik. Ayrıca gençlerin çalışması için iş buldum. İnşaatlarda sıva, duvar ustası olarak çalışarak para  kazanıyorlar. Biz onlara bir baba, kardeş şefkatiyle sahip çıkıyoruz. Bu şeref devletimize de milletimize de yeter"

- "Türkiye'nin misafirperverliğine minnettar kaldık"

Suriyeli Ahmet Muhammed de Kobani'ye 25 kilometre mesafedeki Lehine köyünde çiftçilik yaparak yaşadıklarını ancak çatışmaların ardından köylerini ve tarlalarını terk etmek zorunda kaldıklarını anlattı.

Terör örgütü IŞID'in saldırılarından dolayı önce Kobani'ye ardından da Türkiye'ye sığındıklarını aktaran Muhammed, "Akrabalarımla Adıyaman'a geldik. Hacı Mehmet Taşkın bize evlerini açtı. Şimdi çocuklarım, torunlarım ve akrabalarımla çalışarak kazandığımız para ve yapılan yardımlarda yaşamaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sadece üzerindeki elbiseyle sınırı geçtiğini belirten Muhammed, şu anda sıcak bir evde yaşamanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Kendilerine ev sahipliği yapan Taşkın ile yardımlarda bulunan İHH yetkililerine teşekkür eden Muhammed, Türkiye'nin misafirperverliğine minnettar kaldıklarını sözlerine ekledi.