Fırat Nehri'nin gizemli kanyonu

- Adıyaman'ın Besni ilçesindeki kanyon, barındırdığı 4 katlı odalar ve doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor - İl Kültür ve Turizm Müdürü Ekinci: "Kanyonun Abudeş Mağarası olarak anılan bölümünde, muhtemelen ilk çağdaki insanların kötülüklerden ya da vahşi hayvanlardan korunmak için yaptığı tahmin edilen odalar var"

ADIYAMAN (AA) - HAKAN FURKAN - Fırat Nehri'nin, Besni ilçesi sınırlarında oluşturduğu ve duvara oyulmuş odalar bulunan gizemli kanyon keşfedilmeyi bekliyor.

Kızılin köyü halkı tarafından "Abudeş Mağarası" adıyla anılan yaklaşık iki kilometre uzunluğundaki kanyon, barındırdığı 4 katlı odalar ve doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğaseverleri, Fırat Nehri'nin doğal güzelliği ile birleşen kanyonu görmeye davet etti.

Fırat Nehri'nin kendine özgü güzellikleri bulunduğunu, bunlardan birinin de kanyonlar olduğunu belirten Ekinci, "Fırat Nehri 4 kutsal kitapta 'Cennet Irmağı' diye adlandırılıyor. Kanyonun 'Abudeş Mağarası' olarak anılan bölümünde muhtemelen ilk çağdaki insanların kötülüklerden ya da vahşi hayvanlardan korunmak için yaptığı tahmin edilen odalar var" dedi.

Ekinci, nehirle birleşen kanyonun 4 katlı kenti andırdığına işaret etti.

Kanyona karayoluyla  ulaşım imkanı olmadığını ifade eden Ekinci, "Burada yaşayan insanlar sadece nehirden ulaşım sağlamışlar. Hayatlarını genellikle balık avlayarak idame ettirmiş. Gizemli olan kanyona şu ana kadar sadece 3 grup geldi" diye konuştu.

Kanyonu ziyaret etmeyi düşününlerin Besni'nin Kızılin köyüne gitmeleri gerektiğini vurgulayan Ekinci, buradan da sandallarla ulaşım sağlandığını sözlerine ekledi.