Güneydoğulu gençler geleceğe hazırlanıyor

Güneydoğulu gençler geleceğe hazırlanıyor
Güneydoğulu gençler geleceğe hazırlanıyor
- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 9 ilde açılan Gençlik ve Kültür Evleri'nde gençlere yönelik çeşitli mesleki beceri kursları ile etkinlikler düzenleniyor - Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi Müdürü Süzer: "Gençlerimiz hem kendilerini geliştiriyorlar hem de meslek öğrenerek iş sahibi olabiliyorlar" - Kurs hocası Demiral: "2003'te eğitim aldığım merkezde şimdi eğitim veriyorum"

ADIYAMAN (AA) - HAKAN FURKAN - GAP Kalkınma Projesi Bölge Başkanlığı tarafından 9 ilde açılan "Gençlik ve Kültür Evleri" sayesinde 13 yılda ulaşılan 150 bin gencin çeşitli mesleki beceri kursları ile etkinliklere katılmaları sağlandı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, GAP Bölgesi'ndeki gençlerin karar alma sürecine ve toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak için Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak'ta Gençlik ve Kültür Evleri açıldı.

Sosyal ve kültürel programların yer aldığı merkezlerde, film, sinema ve tiyatro gösterimleri, müzik ve şiir dinletileri, turnuvalar, yarışmalar, sergiler, doğa sporları, gençlik şölenleri ve gençlik festivalleri gibi etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Toplumsal duyarlılık programlarında ise köy okulları düzenlemeleri, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri, panel, seminer ve konferanslar, insan hakları, temel hak ve özgürlükler, cinsel sağlık ve çevre eğitimleri ile  kitap , giyim, kırtasiye, ilaç gibi yardım kampanyaları hayata geçiriliyor.

Proje kapsamında yürütülen faaliyetlerle 2001-2014 yılları arasında yaklaşık 150 bin gence ulaşıldı.

- "Amacımız gençleri donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlamak"

Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi Müdürü Yeşim Çelik Süzer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, GAP Kalkınma Projesi Bölge Başkanlığı tarafından açılan gençlik ve kültür evlerinin bulunduğu ilin kendi koşullarına yönelik çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Gençleri geleceğe daha iyi hazırlayabilmek için kurslar açarak, onlara yardım ettiklerini anlatan Süzer, amaçlarının gençleri donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlamak olduğunu belirtti.

 SODES kapsamında yaptıkları kısa film eğitiminden sonra gençlerin tiyatro grubu kurduğunu vurgulayan Süzer, böylelikle gençlerin dizilerde oynama şansı bulduğunu ifade etti.

Süzer, etkinlikler sayesinde gençlerin kendilerini geliştirildiğine işaret ederek şöyle konuştu:

"Resmi ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa gençlerin kapasitelerini geliştirebilmek için birçok kurs açıyoruz. Bunlar arasında bilgisayar, İngilizce, resim, konservatuvar, müzik, işaret dili gibi birçok kurs var. Burada eğitim alan gençlerimiz hem kendilerini geliştiriyorlar hem de iş sahibi oluyorlar. Proje kapsamında birçok başarı hikayemiz de var."

- Eğitim gördüğü merkeze eğitmen olarak döndü

Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi'nde kurslara başladıktan sonra öğretmen olan Mehmet Demiral ise yıllar sonra eğitim aldığı merkezde eğitmen olarak gönüllü ders veriyor.

Demiral, 2003'te merkezde aldığı eğitimin ardından İnönü Üniversitesinde resim bölümünü kazandığını ve öğretmen olarak Adıyaman'a döndüğünü anlattı.

Gençlik ve Kültür Evi'nde 3 yıldan beri kurs verdiğini ifade eden Demiral, "Amacımız Adıyaman'daki gençlerimize eğilimlerine göre eğitimler vererek yardımcı olmak. Ben de yıllar önce burada öğrenciydim. Hocalarımın yardımı ile öğretmen oldum. Şimdi gençleri yetiştiriyorum. 2003'te eğitim aldığım merkezde şimdi eğitim veriyorum. Gerçekten çok güzel ve farklı bir duygu" diye konuştu.

- "Gençlerin böyle yerlere ihtiyacı var"

Arife Ayaz ise Adıyaman Üniversitesi'nde sınıf öğretmenliği bölümünde okuduğunu belirterek, 3 yıldan beri merkezde toplumsal sorunlarla ilgili projelerde yer aldığını söyledi.

Merkezde aile ortamını oluşturduklarını ifade eden Ayaz, şunları kaydetti:

"Gençlerin böyle yerlere ihtiyacı var. Burayı evimiz gibi sahipleniyoruz. Misafirlerimiz geliyor, ağırlıyoruz. İngilizce kursunda dil öğrendim. İşaret dili kursuna katıldım. Şimdi işitme engellilere yardımcı oluyorum. Buradan aldığım bazı eğitimlerin sertifikası okulda derslerde yardımcı oldu. Devletin bu tür projelere daha çok bütçe ayırması gerektiğini düşünüyorum."