Güneydoğu'nun "Boğaz Köprüsü" feribotcuları turizme yönlendirdi

Güneydoğu'nun "Boğaz Köprüsü" feribotcuları turizme yönlendirdi
Güneydoğu'nun "Boğaz Köprüsü" feribotcuları turizme yönlendirdi
- Adıyaman'ın Gerger ilçesiyle Şanlıurfa'yı birbirine bağlayan Nissibi Köprüsü'nün açılmasıyla atıl duruma düşen feribotların sahipleri, turistik turlar düzenleyerek geçimlerini sağlamayı planlanıyor - Feribot işletmecisi Yılmaz: "Bu köprü bölgede yaşayan insanların hayaliydi ve nihayet o günler geldi. İşletmecilik açısından kayıp yaşayabiliriz ama önemli olan vatandaşın sağlıklı ve kolay ulaşımı" - "Artık turistlere yöneleceğiz. Adıyaman ve Şanlıurfa'daki turistlere görsel zenginliklerle dolu bir yolculuk vadediyoruz"

ADIYAMAN (AA) - ENSAR ÖZDEMİR -  Güneydoğu 'nun "Boğaz Köprüsü" olarak nitelendirilen 610 metre uzunluğundaki Nissibi Köprüsü'nün açılmasıyla atıl duruma düşen feribotların sahipleri, doğacak turizm fırsatından yararlanmak istiyor.

Adıyaman'ın Gerger ilçesi ile Şanlıurfa'yı birbirine bağlayan Nissibi Köprüsü'nün hizmete açılmasıyla yöredeki feribot taşımacılığı da sona erdi. Bölgede iki yaka arasındaki geçişlerini 25 yıldır feribotlarla yapan vatandaşlar, köprünün hizmete girmesi üzerine hem daha kısa sürede hem de daha az maliyetle geçiş sağlamaya başladı.

Köprünün kullanılmaya başlamasıyla atıl duruma düşen feribotların sahipleri ise geçimlerini turistik turlar düzenleyerek sağlamaya hazırlanıyor.

Feribot işletmecisi Musa Yılmaz (66), yaklaşık 25 yıldır taşımacılık yapan ve günlük ortalama 100 araç geçişi sağlayan iki feribotun atıl duruma geldiğini söyledi. Yıllardır hiç kaza yaşamadan yolcu ve araç geçişini sağladıklarını belirten Yılmaz, "Bölgede 25 yıl boyunca 10 ortaklı iki feribotla 200 kişi geçimini sağladı" dedi.

Köprünün yapılmasını bölge halkı için "büyük bir nimet" olarak değerlendiren Yılmaz, kendilerinin de köprünün yapılmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Bölgedeki insanların yıllardır iki yaka arasındaki geçişleri feribotla sağladığını anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Çocukluğumuzda 'kelek' adı verilen ilkel sallarla karşıya geçilirdi. 25 yıldan beri benim de içinde bulunduğum 10 ortaklı iki feribotla ulaşımı sağlıyorduk. Günde ortalama 100 araç ve onlarca yayayı iki yaka arasında taşıyorduk. Köprünün açılmasıyla iki feribot da atıl duruma düştü. Bu köprü bölgede yaşayan insanların hayaliydi ve nihayet o günler geldi. İşletmecilik açısından  kayıp yaşayabiliriz ama önemli olan vatandaşın sağlıklı ve kolay ulaşımı."

- Adıyaman'dan Şanlıurfa'ya turistik gezi planı

Yılmaz, atıl durumda kalan iki feribotun modernize edilerek turizmde kullanılabileceğini ifade etti.

Bu konuda Adıyaman Valiliği ve Gerger Kaymakamlığına müracaat ettiklerini belirten Yılmaz, "Artık turistlere yöneleceğiz. Adıyaman ve Şanlıurfa'daki turistlere görsel zenginliklerle dolu bir yolculuk vadediyoruz. Bu konuda tek isteğimiz, bunun altyapısının oluşturulması, turistlerin yönlendirilmesi ve iyi bir tanıtım. Şayet bu tanıtım gerçekleşirse ulaşım konusunda bizler hazırız. Turistler, Gerger, Çünküş ve Adıyaman arasında onlarca tarihi mekan ve Nemrut Dağı'nı görme fırsatı bulacak" diye konuştu.