İhracatını katlayan şehir: Adıyaman

İhracatını katlayan şehir: Adıyaman
İhracatını katlayan şehir: Adıyaman
- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Adıyaman, geçen yıl mart ayında 13 milyon dolar olan ihracatını bu yılın aynı döneminde 22 milyon dolara çıkardı - ATSO Başkanı Uslu: "Şehrimize gümrük müdürlüğü kurulması bölgemize ekonomik olarak büyük canlılık getirecektir"

ADIYAMAN (AA) - İhracatta ülke genelinde yaşanan azalışa rağmen dış satımını artıran Adıyaman,  Türkiye 'nin kalkınma hamlesine karınca kararınca katkıda bulunmaya çalışıyor. 

AA muhabirinin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgiye göre, geçen yılın ocak-mart döneminde 37 milyon 286 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Adıyaman'dan bu yılın aynı döneminde yüzde 34,2 oranında artışla 50 milyon 39 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Geçen yıl mart ayında 13 milyon dolar olan Adıyaman'ın ihracatı ise bu yılın aynı döneminde 22 milyon dolara çıktı.

En çok ihracatı yapılan ürünleri 17 milyon 986 bin dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ile tekstil ve hammaddeleri grubu oluşturdu. Bu ürün gruplarını hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ile kimyevi maddeler ve mamulleri, mobilya, kağıt ve orman ürünleri izledi.

Ülke gruplarında ise 8 milyon 847 bin dolarlık ihracatla Romanya ilk sırada yer aldı. Bu ülkeyi 2 milyon 750 bin dolarla  ABD , 2 milyon 601 bin dolar ile  Almanya izledi.

- "Gümrük müdürlüğü kurulmalı"

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentten yaptıkları ihracatı artırmayı hedeflediklerini söyledi.

İhracatta yakaladıkları artış trendini sürdürmeyi istediklerini dile getiren Uslu, "Bu yılın mart ayında, geçen yıla göre yüzde 58,5 artışla 22 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. İhracatta aslan payını, sanayiyi omuzlayan tekstil sektörü aldı. Yeniliklere entegre olup ihracatımızı daha da yüksek rakamlara çıkarmak istiyoruz. Bunun yolu da daha çok ve kaliteli üretimden geçiyor" dedi.

Adıyaman'da gümrük müdürlüğü bulunmamasının sanayiciler açısından çeşitli sorunlar oluşturduğuna işaret eden Uslu, kentte gümrük müdürlüğü kurulması halinde ticaretin daha da canlanacağını vurguladı.

Böylelikle şehrin kalkınma ve gelişme yolundaki potansiyelinin de artacağını vurgulayan Uslu, şunları kaydetti:

"Verilen siparişlerin gümrüklenmesi ve işlemlerin sonuçlandırılması konusunda işletmelerimiz ve sanayicilerimiz sıkıntı yaşamakta, ek nakliye ücreti ödemek zorunda kalmaktadır. Şehrimize gümrük müdürlüğü kurulması bölgemize ekonomik olarak büyük canlılık getirecektir. İthalat ve ihracat işlemleri Adıyaman'da yapılırsa şehrimizin ticaret ve turizm potansiyeli, buna bağlı olarak da kalkınma ve gelişme yolundaki potansiyelimiz artacaktır."