"İnanç kesimlerinin burukluğu ve ezikliği giderilecek"

"İnanç kesimlerinin burukluğu ve ezikliği giderilecek"
"İnanç kesimlerinin burukluğu ve ezikliği giderilecek"
- Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Altun: - "Sayın Başbakan'ın iyi niyeti, cesareti ve Alevi sorununa yaklaşım şeklini takdir ediyoruz" - "Sistemin örülen duvarlarını yıkmak kolay değil ancak kısa bir zamanda bunların çözüleceğine inanıyorum"

ADIYAMAN (AA) - HAKAN FURKAN -  Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, " Türkiye 'nin üzerinde kambur" olan Alevi sorununun giderileceğine inandığını belirterek, "Böylece hem ülkemiz kazanacak hem de inanç kesimlerinin burukluğu ve ezikliği giderilecek" dedi. 

Altun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Hacı Bektaş Veli ve Tunceli'de Alevi kesime yönelik yaptığı açıklamaları tarihi bir adım olarak gördüklerini belirtti.

Davutoğlu'nun meseleyi çok iyi bildiğini aktaran Altun, "Kendisinin tespitleri ve ortak değerleri tarihi boyutuyla ortaya koyması, toplumda büyük bir güven yaratmıştır. Bütün gücümüzle kendisine destek oluyoruz. Sayın Başbakan'ın iyi niyeti, cesareti ve Alevi sorununa yaklaşım şeklini takdir ediyoruz" diye konuştu. 

Altun, Alevi açılımının adım adım yürüdüğünü dile getirdi.

"Türkiye'nin üzerinde kambur" olan Alevi sorunun giderileceğine inandıklarının altını çizen Altun, "Böylece hem ülkemiz kazanacak hem de inanç kesimlerinin burukluğu ve ezikliği giderilecek" ifadelerini kullandı. 

Türkiye'de sistemden kaynaklanan problemlerin çözüme kavuşacağını ifade eden Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın başlattığı Alevi açılımının da hızla ilerlediğini vurguladı.

 Sisteme neşter vurmanın zorluğuna dikkati çeken Altun, "O sistemin örülen duvarlarını yıkmak kolay değil ancak kısa bir zamanda bunların çözüleceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.